Ազգայնական կուսակցությունը հայց կներկայացնի դատախազություն` ընդդեմ Էրդողանի 09/10/2015 16:06 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում կուսակցությունը» (MHP-ԱՇԿ) այսօր պատրաստվում է Անկարայի հանրապետական գլխավոր դատախազություն հայց ներկայացնել այն անձանց նկատմամբ, որոնք սկիզբ էին դրել քրդական հարցի լուծման գործընացին:
«ԱՇԿ» մամուլի գրասենյակի կողմից արված հայտարարության մեջ ասվում է. «Ազգայնական շարժում կուսակցությունը հայց կներկայացի նրանց դեմ, ովքեր պատասխանատվություն են կրում քրդական հարցի լուծման գործընթացը սկսելու և մեր երկիրը աղետի գոտու վերածելու համար»:
Թուրքական «Hürriyet» թերթը տեղեկացնում է, որ հանցագործության մասին հայտարարության մեջ որպես փաստ մեջբերվելու են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունները:
Ազգայնական կուսակցությունը դատախազությանը նմանատիպ դիմում ներկայացրել էր նաև 2013 թվականին, սակայն այն ժամանակ գործը կարճվել էր:

Партия националистического движения Турции подаст иск в Генпрокуратуру против Эрдогана 09/10/2015   16:22  |  Международные новости
Партия националистического движения(MHP-ПНД) Турции собирается подать в Республиканскую Генеральную Прокуратуру Анкары иск против тех лиц, которые положили начало процессу решения курдского вопроса, передает Ermenihaber.am.
““Партия националистического движения” подаст иск против тех, кто несет ответственность за инициирование процесса решения курдского вопроса и превращение нашей страны в зону бедствия”, - говорится в распространенном пресс-службой ПНД заявлении.
Турецкая газета «Hürriyet» сообщает, что в качестве факта в сообщении о преступлении будут указаны заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.