Էներգետիկ ոլորտում հաշվարկում են էլեկտրաէներգիայի սուբսիդավորման ենթական գումարները 09/10/2015 11:46 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դիմաց սուբսիդավորման գումարները կառավարությունը ՀԷՑ-ին կփոխհատուցի մինչև սեպտեմբերի 20-ը: Այս մասին այսօր կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նա նշեց, որ այս պահին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի և ՀԷՑ-ի հետ համատեղ ճշտվում են տվյալները: Մինչև շաբաթվա վերջ դրանք հայտնի կլինեն, իսկ մինչև սեպտեմբերի 20-ը կվաճերվեն:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարեց այս մասին հանրությանը տեղեկացնել, որովհետև, նրա խոսքով, թյուրըմբռնում կա:
«Թյուր տեղեկություններ են տարածվում, որ որևէ բան չի արվում,- ասաց նա` հավելելով,- Կառավարությունը ինչ պարտավորություն վերցրել է իր վրա, բոլորն իրականացնում է ըստ ժամկետների և ըստ պատասխանատվության»:
Հիշեցնենք՝ հասարակության շրջանում և մամուլում տեեկություններ կան, որ ՀԷՑ-ում սուբսիդավորման ենթակա գումարների հաշվարկի պատճառով խառնաշփոթ է ստեղծվել: Այս մասին երեկ իրենց ասուլիսում հայտարարել էին նաև «Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամները:

В сфере энергетики Армении подсчитывают сумму субсидии на возмещение повышенного в августе тарифа на электроэнергию 09/10/2015   12:24  |  Актуальная тема
Правительство Армении выплатит ЗАО “Электрические сети Армении” сумму, подлежащую возмещению за счет субсидирования повышенного в августе тарифа на электроэнергию до 20 сентября. Об этом на заседании кабмина в четверг заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян.
Он отметил, что данные в настоящий момент уточняются с Комиссией по регулированию общественных услуг и ЭСА.
Премьер-министр Армении Овик Абраамян поручил поставить об этом в известность общественность ввиду превратного восприятия происходящего.
“Распространяются ложные сведения о том, что ничего в этом направлении не предпринимается”, - заявил премьер, добавив, что правительство выполняет все взятые им на себя обязательство в соответствии с предусмотренными сроками и по подведомственности.
Напомним, что в обществе и прессе муссировалась информация о том, что в ЭСА из-за расчета суммы, подлежащей субсидированию, возникла неразбериха. Об этом накануне заявили члены инициативы “Нет грабежу”.
13:07 22/05/2015  |  Лента новостейАкция протеста против повышения тарифов на электроэнергию пройдет в Ереване