6 674 դիմում ՀՀ քաղաքացիներից՝ ՌԴ տարածք մուտքի արգելքի վերանայման հարցով 09/10/2015   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ միգրացիոն օրենսդրության խստացումներով պայմանավորված` վերջին շրջանում բազմաթիվ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ սահմանվել է ՌԴ մուտքի արգելք:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայությունից (ՄՊԾ),  2014թ. մայիսի 28-ից սկսած՝ ՌԴ դաշնային  միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ՄՊԾ-ն հավաքագրում է ՌԴ  մուտքի արգելքը վերանայելու վերաբերյալ ՀՀ քաղաքացիների  դիմումները` կից փաստաթղթերի հետ միասին, և փոխանցում դրանք Ռուսաստանի ԴՄԾ: Վերջինս, դրանք քննարկելով, որոշում է կայացնում մուտքի արգելքը բացելու կամ որոշումն անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ:
Ըստ ՀՀ ՄՊԾ-ի հրապարակած վիճակագրական տեղեկատվության՝ ՀՀ քաղաքացիների ՌԴ տարածք մուտքի արգելքի վերանայման հարցով 2015թ.-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում ՄՊԾ-ն ստացել է 6 674 դիմում:
ՄՊԾ-ից ՌԴ ԴՄԾ ուղարկվել է 6 654 գործ, որոնցից 5 451-ի վերաբերյալ ստացվել են պատասխաններ:
Այդ թվում՝ 2 920-ի դեպքում ստուգումների արդյունքում ԴՄԾ տարածքային մարմիններին տրվել է մուտքը բացելու հանձնարարություն, 1 688 դեպքում մուտքի արգելքի մասին որոշումը մնացել է անփոփոխ՝ որոշումը փոփոխելու հիմքերի բացակայության հիմնավորմամբ, 516 դեպքում ՌԴ տարածքից վտարելու մասին դատարանի որոշման առկայության պատճառով մուտքն արգելվել է, ինչն ենթակա է բողոքարկման միայն դատական կարգով, 258 դեպքում ԴՄԾ-ն ՀՀ քաղաքացու մուտքն արգելելու մասին տեղեկություններ չունի, 46 դեպքում ԴՄԾ-ն չի հանդիսանում արգելքի որոշման ընդունման նախաձեռնողը, 23 դիմումի վերաբերյալ որոշում չի ընդունվել՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ամբողջական ներկայացված չլինելու պատճառով:

ГМС Армении в течение 8 месяцев текущего года получила 6 674 заявки на пересмотр запрета на въезд на территорию РФ 09/10/2015 17:15 | Лента новостей
Ужесточение миграционного законодательства РФ обернулось для многих граждан Армении запретом на въезд в Россию.
Как сообщает Государственная миграционная служба министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении, с 28-го мая 2014 года в соответствии с достигнутым с Федеральной миграционной службой РФ договоренностям, ГМС РА собирает заявки граждан Армении о пересмотре запрета на въезд в РФ и передает их в ФМС России, которая по итогам их рассмотрения выносит решение о снятии запрета или оставлении решения без изменений.
Согласно опубликованным ГМС Армении статданным, ГМС в течение 8 месяцев текущего года получила 6 674 заявок на пересмотр запрета на въезд на территорию РФ.
ГМС Армении направила в ФМС России 6 654 дела, на 5 451 из которых были получены ответы.
Сообщается, что в 2 920 случаях из них территориальным органам ФМС было поручено открыть въезд, в 1 688 случаях - решение о запрете на въезд осталось в силе ввиду отсутствия основания для его изменения, в 516 случаях- въезд был запрещен ввиду наличия решения суда о депортации из РФ, которое подлежит обжалованию только в судебном порядке, в 258 случаях - ФМС не располагала информацией о запрете на въезд в РФ для граждан Армении, в 46 случаях - ФМС не являлось инициатором принятия решения о запрете на въезд ввиду отсутствия документов, необходимых для подачи.