Մեկնարկել է «Մարտական ընկերակցություն-2015» զորավարժությունը 09/08/2015   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 7-ին ՌԴ ԶՈւ «Աշուլուկ» զորավարժարանում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ միավորված համակարգի զորքերի համատեղ միջոցառումների 2015թ. պլանի համաձայն անցկացվող «Մարտական ընկերակցություն-2015» համատեղ զորավարժությանը բացման հանդիսավոր արարողությունը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Զորավարժությանը մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները:
Բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում ելույթ ունեցողները կարևորել են ԱՊՀ անդամ պետությունների ՀՕՊ ստորաբաժանումների միջև զորավարժության անցկացումը փորձի փոխանակման, մասնագիտական հմտությունների կատարելագործման և համատեղ խնդիրների իրականացման ու փոխգործակցելության ապահովման առումով:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ միավորված համակարգի զորքերի համատեղ միջոցառումների 2015թ. պլանի համաձայն մարտական հրաձգությամբ «Մարտական ընկերակցություն-2015» համատեղ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով սեպտեմբերի 2–ից ՌԴ-ում  է գտնվում  ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումը: ՌԴ ԶՈւ «Աշուլուկ» զորավարժարանում ՀՕՊ ստորաբաժանումներն իրականացրել են նախապատրաստական աշխատանքներ՝  տեխնիկայի ընդունում,  Ս-300 համակարգերի գործարկման ճշգրտում և սարքավորումների ստուգում: Նախապատրաստական աշխատանքների ավարտին սեպտեմբերի  8-ին փորձնական  մարտական կրակ կկիրառվի Ս-300  համակարգերից:

Подразделение ПВО ВС Армении участвует в учениях “Боевое содружество-2015” под Астраханью 09/08/2015   15:03  |  Лента новостей
Торжественная церемония открытия учений объединенной системы противовоздушной обороны (ОС ПВО) СНГ "Боевое содружество-2015" состоялась на полигоне “Ашулук” в Астраханской области. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В учениях принимают участие подразделения войск ПВО Армении, России, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и Киргизии.
В ходе церемонии открытия выступавшие подчеркнули важность проведения военных учений между подразделениями ПВО стран бывшего СНГ с целью обмена опытом, профессиональными навыками и в плане выполнения совместных задач и обеспечения взаимодействия.
В соответствии с планом проведения совместных военных учений между подразделениями ПВО стран бывшего СНГ, для участия в программе “Боевое содружество -2015” в России с 2 сентября находится подразделение противовоздушной обороны ВС Армении. На полигоне “Ашулук” подразделения ПВО провели подготовительные работы: прием техники, наладка систем С-300, проверка оборудования. Последний этап военных учений в рамках программы “Боевое сотруджество-2015” пройдет 10 сентября.