Հայաստանի համար առանցքային է մնում էներգակիրների սակագնի հարցը. Սերժ Սարգսյան 09/07/2015   23:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների նախագահները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` մասնավորապես անդրադառնալով ռազմավարական գործընկեր երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցերին, նախանշել հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու խորացման ուղղությամբ հետագա աշխատանքները:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ, այդ համատեքստում անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին:
ՌԴ Նախագահը ողջունել է գործընկերոջը և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման հրավերն ընդունելու համար.
«Հարգելի Սերժ Ազատի, շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել: Մենք Ձեզ հետ, իսկապես, պարբերաբար հանդիպում ենք՝ և՛ հեռախոսով ենք խոսում, և՛ տարբեր համաժողովների ժամանակ ենք հանդիպում, և՛ ամեն անգամ, փաստացիորեն ամեն անգամ, անցկացնում ենք երկկողմ հանդիպումներ, և, ինչպես հիմա՝ մամուլի ներկայությամբ կամ առանց նրա: Բայց այնուամենայնիվ, մենք միշտ քննարկելու բան ունենք։ Ես նկատի ունեմ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը, նկատի ունեմ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալը, ինչպես նաև լիարժեք մասնակցությունը մեր մեկ այլ ինտեգրացիոն կառույցին՝ ՀԱՊԿ-ին: Կցանկանայի այս առումով Ձեզ հետ մի շարք հարցեր քննարկել։ Հաճելի է, որ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի առաջատար տնտեսական գործընկերը: Համեմատած 2013 թվականի հետ, անցած տարի զգալիորեն աճել է մեր ապրանքաշրջանառությունը, բայց, ցավոք, ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում տեղի է ունեցել փոփոխություն դեպի նվազում: Մենք այսօր այդ մասին ևս կխոսենք: Այդտեղ կան որոշակի նրբություններ, որոնց ես դեռևս չունեմ պատասխաններ: Մենք պատրաստ ենք Ձեզ հետ քննարկել այդ հարցերը: Շատ ուրախ ենք Ձեզ տեսնել Մոսկվայում: Բարի գալուստ»,-Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Փոխադարձաբար շնորհակալություն հայտնելով ՌԴ Նախագահին հանդիպման հրավերի համար՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ, իրականում, հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը շատ հագեցած և մշտապես հարստացվում է նոր նախաձեռնություններով:
«Մեր պարբերական հանդիպումները թույլ են տալիս ամփոփել նախկին պայմանավորվածությունները և արձագանքել ծագած հարցերին: Վերջին անգամ մենք Ձեզ հետ մանրամասն քննարկեցինք մեր օրակարգը Երևանում, երբ Դուք մասնակցում էիք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին և կարծիքներ փոխանակեցինք Մոսկվայում՝ Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների ժամանակ և, իհարկե՝ Ուֆայում: Այդ ժամանակահատվածում Հայաստանի համար մի շարք կարևոր հարցեր են լուծվել, և միանգամից ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել Պերմյակովի քրեական գործը հայկական արդարադատությանը հանձնելու համար: Շատ շնորհակալ եմ Ձեզ: Այսօր էներգետիկայի նախարարության հետ համաձայնագիր ստորագրեցինք, որը թույլ կտա գազի գինը 25 ԱՄՆ դոլարով նվազեցնել՝ հասցնելով մինչև 165 դոլարի: Ստորագրվել է Հայաստանին 200 միլիոն ԱՄՆ արտոնյալ վարկ տրամադրելու համաձայնագիր, և դա թույլ կտա թարմացնել հայկական զինված ուժերի զինանոցը:
Ստորագրվել է համաձայնագիր, արդեն ուժի մեջ է մտել, և Հայկական ատոմակայանում սկսվել են արդիականացման աշխատանքները: Իհարկե, մեր հարաբերություններում նոր իրողության սկիզբ է դրել Եվրասիական տնտեսական միության գործունեությունը և, իհարկե, մեզ դեռ շատ աշխատանք է սպասվում, որպեսզի այդ ինտեգրացիոն միավորման բովանդակությունը հագեցվի մեր ժողովրդի համար զգալի գործերով: Մենք, իհարկե, պատրաստ ենք նման աշխատանքի, և շահագրգռված ենք ապրանքի, կապիտալի, ծառայությունների ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի սկզբունքների հնարավորինս արագ կյանքի կոչման գործում: Մեզ համար դա, իհարկե, շատ կարևոր է: Եվ այս համատեքստում, Վլադիմիր Վլադիմիրի, իհարկե, Հայաստանի համար առանցքային է մնում էներգակիրների սակագնի հարցը։ Այս ճգնաժամային իրավիճակում արտարժույթի կուրսի տատանումները պարզապես շատ բացասական են անդրադառնում սակագների վրա, և ես լիահույս եմ, որ մենք նոր լուծումներ կգտնենք՝ լավ լուծումներ։
Վլադիմիր Վլադիմիրի, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանին, անձամբ Ձեզ՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիների որոնման ուղղությամբ ջանքերի համար։ Վերջին երկու շաբաթներին սահմանում շատ լարված է։ Ադրբեջանական կողմը բացի խոշոր տրամաչափի հրազենից, կիրառում է հրետանային զենք։ Իհարկե, մենք ստիպված ենք պատասխան տալ։ Ես դրա մասին ավելի մանրամասն կխոսեմ Դուշանբեում՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ։
Վերջում ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել, որ շատ դինամիկ զարգանում են հումանիտար ոլորտի մեր հարաբերությունները։ Երևանում վերջերս բացվել է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղը։ Շուտով իր գործունեությունը կսկսի ռուսական գիմնազիան, և բառացիորեն մի քանի շաբաթից մենք Երևանում կանցկացնենք Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (ՄՄՀՊԻ) շրջանավարտների 3-րդ միջազգային համաժողովը։ Կարծում եմ, որ այդ ամենը ևս կօգնի բարելավել մեր հարաբերությունները, և, իհարկե, ուզում եմ նշել, որ լավ է աշխատում միջկառավարական հանձնաժողովը։

Состоялись армяно-российские переговоры на высшем уровне 09/08/2015   00:19  |  Актуальная тема
Президент Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Российскую Федерацию встретился в понедельник в Москве с главой российского государства Владимиром Путиным.
Как передает пресс-служба главы армянского государства, президенты двух стран обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-российского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, в частности, коснувшись вопросов сотрудничества являющихся стратегическими партнерами двух стран в политической, экономической, гуманитарной сферах, а также в рамках интеграционных процессов после вступления Армении в ЕАЭС, наметили дальнейшие работы в направлении дальнейшего укрепления и углубления отношений.
Президенты Серж Саргсян и Владимир Путин обменялись мнениями также вокруг актуальных международных и региональных проблем и вызовов, в этом контексте коснулись нынешнего этапа урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Президент РФ поприветствовал коллегу и поблагодарил за принятие приглашения. «Уважаемый Серж Азатович, очень рад Вас видеть, мы с Вами, правда, встречаемся регулярно, и по телефону разговариваем, и на разных форумах видимся и практически каждый раз проводим двусторонние встречи как сейчас, в присутствии прессы, либо без таковой, но тем не менее, у нас всегда есть что обсуждать, имея в виду особые характер отношений между Россией и Арменией, имея в виду присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу, и полноформатное участие в другой нашей интеграционной структуре – ОДКБ, я бы хотел с Вами некоторые вещи сейчас пообсуждать в этом плане. Приятно, что Россия остается ведущим торгово-экономическим партнером Армении, в прошлом году по сравнению с 2013 годом у нас значительно вырос товароoборот, но, к сожалению, за первое полугодие текущего года произошла корректировка в сторону понижения, вот мы сегодня тоже поговорим об этом, там есть определенные нюансы, на которые у меня пока нет ответа, хотелось бы с Вами обсудить эти вопросы. В любом случае, мы очень рады Вас видеть в Москве. Добро пожаловать!», - на встрече с президентом Сержем Саргсяном сказал президент РФ Владимир Путин.
Президент Серж Саргсян выразил удовлетворение тем,что повестка армяно-российских двусторонних отношений очень насыщенная и постоянно обогащается новыми инициативами. «Наши регулярные встречи позволяют подводить итоги предыдущих договоренностей и реагировать на возникшие вопросы. В последний раз мы с Вами подробно обсудили нашу повестку в Ереване, когда Вы участвовали в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян в Османской империи и, конечно, обменялись мнениями во время торжеств в Москве, посвященных 70-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне и, конечно, в Уфе. За этот период решался ряд важных вопросов для Армении, и сразу хочу поблагодарить Вас за передачу уголовного дела в отношении Пермякова в ведение армянского правосудия. Спасибо Вам большое. Сегодня подписали соглашение с Министерством энергетики, которое позволяет на 25 долларов снизить цену на газ, до 165 долларов, подписано соглашение о выделении Армении 200 миллионов (долларов) льготного кредита, и это позволит обновить арсенал армянских Вооруженных сил.
Подписано соглашение, уже вступило в действие, и на Армянской атомной станции начата работа по модернизации. Конечно, в наших отношениях положило начало новым реалиям функционирование Евразийского экономического союза и, конечно, нам еще предстоит много работать для того, чтобы наполнить содержанием это интеграционное объединение, ощутимыми для нашего народа делами. Мы, конечно, готовы к такой работе, и мы заинтересованы в скорейшем воплощении в жизнь принципа свободного передвижения товаров, капитала, услуг и рабочей силы. Для нас, конечно, это очень-очень важно. И в этом контексте, конечно, Владимир Владимирович, ключевым остается вопрос цены на энергоносители в Армении. В этой кризисной ситуации колебание валют очень болезненно сказывается на тарифах. И я очень надеюсь, что мы найдем новые решения, хорошие решения.
Владимир Владимирович, хотел бы поблагодарить Россию, Вас за Ваши усилия по поиску путей решения карабахского конфликта. В последние две недели на границе очень напряженно. Азербайджанская сторона, помимо крупнокалиберного огнестрельного оружия, уже используют артиллерию. Конечно, нам приходится отвечать. Я об этом подробно расскажу Вам на саммите ОДКБ в Душанбе.
А в конце хочу еще раз сказать, что очень динамично развиваются наши гуманитарные отношения, в Ереване недавно открылся филиал Московского Государственного университета имени Ломоносова, скоро начнет свою деятельность Русская гимназия, и буквально через несколько недель мы в Ереване проведем Третий форум выпускников МГИМО. Я думаю, что это тоже позволит улучшить наши отношения. И конечно же, хочу отметить, что хорошо работает межправительственная комиссия”, -отметил на встрече с президентом РФ глава армянского государства.