Պետք է մշակվեն մեխանիզմներ՝ զրկելու համար ահաբեկիչներին միջոցներից, ֆինանսական աղբյուրներից, խոչընդոտելով օտարերկրյա գրոհայինների ներհոսքը. Էդվարդ Նալբանդյան 09/08/2015   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախարար Նալբանդյանի խոսքը Մերձավոր Արևելքում կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների դեմ բռնությունների կանխարգելմանը նվիրված միջազգային համաժողովին.
«Հայաստանը խորապես մտահոգված է մեր անմիջական հարևանությամբ` Մերձավոր Արևելքում, ծավալվող իրադարձություններով: Մենք բազմիցս խստորեն դատապարտել ենք այսպես կոչված «Իսլամական պետության» և ահաբեկչական այլ խմբերի կողմից իրականացվող ոճրագործությունները, որոնք սպառնալիք են հանդիսանում, ինչպես տարածաշրջանի ժողովուրդների համար, այնպես էլ՝ դրա սահմաններից դուրս:
Հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ կազմել է Մերձավոր Արևելքի մշակութային բազմազանության ուրույն մասնիկներից մեկը: Մենք երախտապարտ ենք այս տարածաշրջանի ժողովուրդներին, ովքեր մեկ դար առաջ ապաստան տվեցին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներին: Այժմ, երբ վտանգված է տարածաշրջանի ժողովուրդների կյանքը և էթնիկ ու կրոնական համայնքների գոյությունը, մենք մեր բարոյական պարտքն ենք համարում կանգնել նրանց կողքին։
Այս բռնություններից անմասն չեն մնացել նաև մեր հայրենակիցները, որոնցից շատերը ահաբեկչական հարձակումների զոհ են դարձել, ավերվել են հայկական բնակավայրեր, եկեղեցիներ, մշակութային ու կրթական հաստատություններ: Ինչպես հարյուր տարի առաջ, տասնյակ հազարավոր հայեր՝ Մերձավոր Արևելքի այլ ժողովուրդների հետ միասին, այսօր ևս ստիպված բռնել են գաղթի ճամփան: Միայն Սիրիայից շուրջ 15 հազար հայեր ապաստան են գտել Հայաստանում:
Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկչական ուժերի կողմից հետապնդվող էթնիկ և կրոնական խմբերի պաշտպանությունը պահանջում է գործողությունների համադրում և համակողմանի աջակցություն, այդ թվում՝ հումանիտար օգնության տրամադրում ինչպես փախստականներին, այնպես էլ՝ այն վտանգված համայնքներին, որոնք ահաբեկիչների թիրախ են դարձել։ Միջազգային աջակցությունը չպետք է տարանջատվի առաջնային և երկրորդական ուղղությունների և պետք է տրամադրվի բոլոր տուժածներին:
Պատահական չէ, որ ահաբեկչական խմբավորումները պատերազմ են վարում այս տարածաշրջանի ժողովուրդների մշակութային ժառանգության դեմ: Պատմության և հավաքական հիշողության միջոցով են սերունդներին փոխանցվում այն համամարդկային արժեքները, որոնց վրա խարսխվում է քաղաքակրթությունը, հանդուրժողականությունը, համակեցությունը, հարգանքը այլոց մշակույթի և կրոնի նկատմամբ: Արժեքներ, որոնք հակադրվում են ահաբեկիչների քարոզած այլատյացության և խտրականության գաղափարախոսություններին: Բազմաթիվ իսլամական սրբավայրերի, հնամյա Պալմիրայի և Նիմրուդի մշակութային կոթողների ավերումը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն ամփոփող Դեյր էլ Զորի Սրբոց նահատակաց եկեղեցու պայթեցումը և նմանօրինակ այլ վայրագությունները քաղաքակրթության դեմ գործված հանցանքներ են:
Անհապաղ կերպով պետք է մշակվեն մեխանիզմներ՝ զրկելու համար ահաբեկիչներին միջոցներից, ֆինանսական աղբյուրներից, խոչընդոտելով օտարերկրյա գրոհայինների ներհոսքը` թույլ չտալ հարևան երկրների տարածքների օգտագործումը անդրսահմանային հարձակումների համար։ Միջազգային իրավունքը պատասխանատվություն է սահմանում ոչ միայն մարդկության դեմ հանցագործությունների իրագործման, այլև՝ հանցակցության համար, և այս իրողությունը երբևէ չպետք է մոռանան նրանք, ովքեր ժխտում և արդարացումներ են փնտրում անցյալի ոճրագործությունների համար և խրախուսում են ներկայիս բռնությունները:
Տարածաշրջանի էթնիկ և կրոնական համայնքների դեմ ծառացած վտանգը զուտ ֆիզիկական չէ, այն նաև քաղաքակրթական մարտահրավեր է: Թե որքանով միջազգային հանրությունը կկարողանա համախմբվել և միասնական ուժերով պայքարել այս չարիքի դեմ, կնախանշի, թե որքանով է այն պատրաստ պաշտպանել իր իսկ քաղաքակրթական արժեքները»:

Глава МИД Армении призвал к немедленной выработке механизмов по спасению нацменьшинств и их культурного наследия на Ближнем Востоке 09/08/2015 18:25 | Лента новостей
Армения глубоко обеспокоена событиями, разворачивающимися в непосредственной близости - на Ближнем Востоке. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая во вторник на проходящем в Париже международном форуме, посвященном предотвращению насилия против религиозных и национальных меньшинств на Ближнем Востоке.
Мы неоднократно выступали с резким осуждением преступлений, совершаемых так называемым “Исламским государством” и другими террористическими группировками, представляющими угрозу как для народов региона, так и для проживающих за его пределами.
“Армянский народ на протяжении многих веков являлся одним из важных участников культурной палитры Ближнего Востока. Мы признательны народам региона, которые 100 лет назад предоставили убежище сотням тысяч армян, спасшихся от Геноцида. Теперь, когда в опасности оказалась жизнь народов региона, существование этнических и религиозных общин, мы считаем своим моральным долгом быть рядом с ними”- заявил глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян напомнил, что это насилие коснулось и армян, многие из которых стали жертвами террористических атак, армянские кварталы, церкви, культурные и образовательные учреждения были обращены в руины.
“Десятки тысяч армян, как это имело место быть 100 лет назад, вместе с другими народами региона были вынуждены встать на путь эмиграции. Пристанище в Армении из одной только из Сирии почти 15 тысяч армян нашли”, - заявил Налбандян.
По словам главы внешнеполитического ведомства Армении, защита этнических и религиозных общин в Сирии и Ираке требует совместных усилий, направленных в том числе на предоставление гуманитарной помощи беженцам, общинам, ставшим мишенью террористов.
“Не случайно, что террористические группировки ведут войну с культурным наследием проживающих в этом регионе народов. История и коллективная память передают из поколения в поколение те общечеловеческие ценности, на которых зиждутся цивилизация, терпимость, принципы общежития, уважение к культуре и религии других народов. Ценности, которые идут вразрез с пропагандируемыми террористами ксенофобией и дискриминацией. Уничтожение исламских святынь, античной Пальмиры и культурного наследия Нимруда, подрыв армянской церкви в память о жертвах Геноцида армян Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в сирийском Дейр-эз-Зоре и другие проявления варварства - это преступления против цивилизации”, - отметил Эдвард Налбандян.
Он также указал на необходимость в незамедлительной выработке механизмов для перекрытия каналов и источников финансирования террористов, остановки притока боевиков из-за рубежа в регион и недопущения использования территорий соседних стран для трансграничных нападений.
“Международное право предусматривает ответственность не только за совершение преступления против человечности, но и за соучастие, и об этом необходимо помнить тем, кто отрицает и ищет оправданий прошлым преступлениям, поощряя новые злодеяния," - подчеркнул глава МИД Армении.
По словам Налбандяна, нависшая над этническими и религиозными общинами региона угроза не только физическая, но и цивилизационная.
“От того, nасколько сумеет международное сообщество объединиться и совместными усилиями бороться против этой напасти, будет означать в какой степени оно готово защищать свои цивилизационные ценности”, - резюмировал он.