Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բելգիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը 09/07/2015   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով բելգիական պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում՝ ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցությունն ու երկխոսության զարգացումը, որը նպաստում է միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Գալուստ Սահակյանը ողջունել է այս տարվա սկզբին Միջխորհրդարանական միությունում Բելգիայի խորհրդարանը ներկայացնող եւ բելգիական խմբի անդամ հանդիսացող պատգամավորների կողմից Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ստեղծումը:
Փաստելով, որ մեր խորհրդարանում Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խումբը վաղուց է գործում՝ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ բարեկամական խմբերի գործունեության ակտիվացումը լավագույնս կծառայի հայ-բելգիական բարեկամության խորացմանը եւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանը:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ պատվիրակության այցն իրականանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2015 թ. ապրիլի 24-ին համայն առաջադեմ մարդկությունը հայ ժողովրդի հետ նշեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ պետք է շարունակել պայքարը պատմական ճշմարտության վերականգնման համար, հասնել նրան, որ բոլոր երկրները ճանաչեն եւ դատապարտեն ցեղասպանությունը, որպեսզի այն երբեւէ չկրկնվի:
Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից այս տարվա հուլիսին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման կապակցությանբ, որով ամբողջացել է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ տեղյակ է պատվիրակության անդամների գործադրած ջանքերին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման հարցում:
Անդրադառնալով պատվիրակության առաջիկա այցին Արցախ՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է նման այցերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման գործընթացի, հակամարտության նախապատմության մասին համակողմանի իրազեկման, այդ տեղեկություններն ու ստացած տպավորությունները գործընկերների հետ կիսելու տեսանկյունից: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այդպիսի այցերը չեզոքացնում են Արցախի տեղեկատվական մեկուսացվածությունը եւ լսելի են դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի. հակամարտության համապարփակ կարգավորման միակ արդարացի ուղին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Այն արտացոլված է նաեւ հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդական առաքելություն իրականացնող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկություններում:
ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացումն անհնար է առանց Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության, ինչին շարունակ դեմ է արտահայտվում ադրբեջանական կողմը:
Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակության անդամներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ փաստել, որ այսօր խորհրդարանում ունեցել են բազմաթիվ արդյունավետ հանդիպումներ: Պատվիրակության անդամներն ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը՝ տեղեկացնելով, որ այն մեծ արձագանք է ստացել Բելգիայում, որտեղ թուրքական համայնքը բավականին ազդեցիկ է: Բելգիացի խորհրդարանականները նշել են, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել Ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձեւը՝ դրա մեջ ներառելով Պոնտոսի հույների, ասորիների, սիրիացիների ցեղասպանությունը: Հյուրերը նշել են, որ ֆլամանդական խորհրդարանը նույնպես իր փոքր, բայց նշանակալի դերն ունեցավ բանաձեւի ընդունման գործում:
Անդրադառնալով առաջիկա այցելությանը Արցախ՝ պատվիրակության անդամները նշել են, որ իրենց նպատակն է տեղում ծանոթանալ իրավիճակին եւ ներկայացնել միջազգային հանրությանը իրական պատկերը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կրկին իր երախտագիտությունն է հայտնել մարդասիրական առաքելությամբ Հայաստան ժամանած բելգիացի խորհրդարանականներին եւ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանին, ում ջանքերն անգնահատելի են ազգապահպանության, հայ ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում լսելի դարձնելու գործում:

Процесс признания Геноцида армян получил огромный резонанс в стране с влиятельной турецкой общиной - бельгийские парламентарии 09/07/2015   18:18  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в понедельник принял парламентскую делегацию Королевства Бельгии, сообщает пресс-служба армянского парламента.
В ходе встречи в парламенте спикер НС подчеркнул важность взаимодействия и диалога между законодательными органами двух стран, которые способствуют развитию межгосударственных отношений.
Г.Саакян приветствовал создание в начале текущего года группы дружбы с Арменией депутатами, представляющими парламент Бельгии и являющимися членами бельгийской группы в Межпарламентском Союзе.
Отметив давно функционирующую в парламенте РА группу дружбы Армения – Бельгия, Председатель НС выразил уверенность, что активизация деятельности групп дружбы будет максимально содействовать углублению армяно-бельгийской дружбы и развитию сотрудничества между парламентами двух стран.
Констатируя, что визит делегации проводится в рамках 100-й годовщины Геноцида армян, спикер НС отметил, что 24 апреля 2015 г. все передовое человечество вместе с армянским народом отметило эту скорбную дату.
По словам председателя НС, следует продолжить борьбу за восстановление исторической справедливости, достичь признания и осуждения геноцида всеми странами, чтобы он никогда не повторился.
В этом контексте Г.Саакян выразил удовлетворение принятием в июле нынешнего года Палатой представителей Бельгии резолюции по Геноциду армян, которой был подытожен процесс признания Бельгией этого преступления века.
Председатель НС заметил, что информирован об усилиях, приложенных членами делегации для принятия резолюции по Геноциду армян.
Обратившись к предстоящей поездке делегации в Арцах, Г.Саакян подчеркнул важность таких визитов с точки зрения развязки Нагорно-Карабахского процесса, всесторонней осведомленности о предыстории конфликта, ознакомления с этими сведениями и впечатлениями своих коллег. По словам спикера НС, подобные поездки нейтрализуют информационную изоляцию Арцаха и позволяют услышать голос арцахского народа в Европе.
Г.Саакян отметил, что мирное урегулирование НК-конфликта не имеет альтернативы: единственный справедливый путь всеобъемлющего урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – реализация права народа Арцаха на самоопределение. Это отражено также в предложениях осуществляющих посредническую миссию в урегулировании конфликта сопредседателей МГ ОБСЕ.
Председатель НС выразил уверенность, что повышение эффективности процесса урегулирования невозможно без полномочного участия Нагорного Карабаха, против чего постоянно выступает азербайджанская сторона.
Члены парламентской делегации Королевства Бельгии выразили признательность Председателю НС за прием и заметили, что сегодня у них состоялось множество продуктивных встреч в парламенте. Члены делегации представили спикеру НС процесс признания Геноцида армян, сообщив, что он получил огромный резонанс в Бельгии, где довольна влиятельная турецкая община. Бельгийские парламентарии отметили, что необходимо расширить резолюцию по геноциду, включив в нее геноциды понтийских греков, ассирийцев, сирийцев. Гости отметили, что фламандский парламент также сыграл свою малую, но существенную роль в принятии резолюции.
Обратившись к предстоящему визиту в Арцах, члены делегации отметили, что цель их – ознакомление на месте с ситуацией и представление реальной картины международному сообществу.
В завершение встречи Председатель НС РА вновь выразил свою признательность прибывшим в Армению с гуманитарной миссией бельгийским парламентариям и председателю Европейского комитета Ай Дата АРФД Г.Карапетяну, чьи усилия неоценимы в деле сохранения армянства и особенно озвучивания проблем армянского народа в Европе.