Սիրիայից հարյուրավոր փախստականներով առաջին գնացքը Հունգարիայից ժամանեց Վիեննա 09/05/2015 13:13 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանյան «ТАСС»-ի փոխանցմամբ, մի քանի հարյուր սիրիական փախստականներով առաջին գնացքն այսօր ժամանել է Վիեննայի արևմտյան կայարան: Մարդիկ հոգնած են. Բուդապեշտից երկար ճանապարհի մի մասը նրանք ստիպված անցել են ոտքով: Կայարանի պլատֆորմի մոտ նրանց դիմավորել են բազմաթիվ կամավորներ, ովքեր առաջարկում էին ջուր, մրգեր, հաց և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով փաթեթներ:
Ավստրիայի կաթոլիկական բարեգործական կազմակերպությունը՝ Caritas-ը, կոչ է անում կամավորներին բերել նաև մանկական հագուստ և անձնական հիգիենայի առարկաներ: Հենց կայարանում և դրա դիմաց բացվել են փախստականներին օգնության կետեր: Երկաթուղայինների հաշվարկներով, առավոտյան Վիեննա է ժամանել մոտ 350 մարդ:
Ավտրիական իշխանությունները առայժմ երկու գնացքներ են հատկացրել միգրանտների տեղափոխման համար, նրանք բառացիորեն Բուդապեշտից ճեղքել են Ավստրիայի հետ սահմանը:
Եվս մեկ գնացք՝ մոտ 450 փախստականներով, ներկա դրությամբ գտնվում է Զալցբուրգի ճանապարհին: Նրանց համար վերջնական նպատակակետը Գերմանիան է:
Նախօերին ցերեկը մոտ 3 հազար միգրանտներ՝ դեպի Գերմանիա տանող գնացքին ապարդյուն սպասելուց հուսահատված, ոտքով շարժվել էին Բուդապեշտից: Ուշ երեկոյան Հունգարիայի կառավարությունն որոշել էր շուրջ 100 ավտոբուս հատկացնել՝ օգնելու համար նրանց հասնել սահմանին: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ գիշերային զրույցի արդյունքում Ավստրիայի կանցլեր Վերներ Ֆայմանը հայտարարել էր, որ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ համաձայնեցված երկրները ներս կթողնեն փախստականներին:
« ТАСС»-ը հաղորդում է նաև, որ Եվրոպական Միության արտաքին ու ներքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները կարող է միգրացիայի հարցով արտակարգ համատեղ նիստ հրավիրեն: Այդ մասին լրագրողներին այսօր հայտնել է ներկայումս Լյուքսեմբուրգում ընթացող Եվրամիության 28 երկրների արտգործնախարարների ոչ ֆորմալ հանդիպման եվրոպական աղբյուրը:
«Նախարարները քննարկում են ԵՄ անդամ երկրների ԱԳ և ՆԳ նախարարությունների ղեկավարների համատեղ նիստ անցկացնելու հնարավորությունը՝ լուծելու համար միջրացիոն ճգնաժամը: Առայժմ վերջնական որոշում և ամսաթվեր չկան, քննարկումներ են ընթանում»,- ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ նախարարներն ընդունում են, որ խնդրի լուծման համար երկու գերատեսչությունները պետք է համատեղ աշխատեն և չմրցեն իրար հետ:

Первый поезд с сотнями сирийских беженцев прибыл из Венгрии в Австрию 09/05/2015 13:31 | Международные новости
Первый поезд с несколькими сотнями сирийских беженцев прибыл 5 сентября на западный вокзал Вены (Вестбанхоф). Уставшие от длинной дороги из Будапешта, часть которой им пришлось пройти пешком, люди покидают состав, на платформе их встречают многочисленные добровольцы, которые предлагают воду, фрукты, хлеб и пакеты с вещами первой необходимости, передает ТАСС.
Как сообщает СМИ, католическая благотворительная организация Австрии Caritas призывает добровольцев приносить также детскую одежду и предметы личной гигиены.
На самом вокзале и перед ним развернуты пункты приема помощи беженцам. По подсчетам железнодорожников, в Вену утром прибыло около 350 человек.
Австрийские власти выделили пока два поезда для доставки мигрантов, которым пришлось буквально пробиваться из Будапешта к границе с Австрией. Еще один состав в настоящее время находится по пути в Зальцбург, куда он должен прибыть через пару часов. В нем едут около 450 беженцев, конечной целью большинства из них является Германия.
Около 3 тыс. мигрантов отправились накануне днем пешком из Будапешта, отчаявшись дождаться поезда, который отвез бы их в сторону Германии. Поздно вечером правительство Венгрии решило выделить до 100 автобусов, чтобы помочь добраться им до границы. По итогам ночного разговора с премьером Венгрии Виктором Орбаном австрийский канцлер Вернер Файман заявил, что по согласованию с канцлером ФРГ Ангелой Меркель страны впустят беженцев.