Քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր 09/05/2015   12:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախակի դարձած դեպքերի կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության հասնելը՝ ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կընձեռի խուսափել իրավիճակի նման սրացումներից և մարդկային կորուստներից։ Նա նաև դրական է գնահատել նման իրավիճակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների հաճախակիացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից 6-ը անցկացվող «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին և դրանց նպատակին:

Президент Армении обсудил с представителем главы ОБСЕ ситуацию на границе с Азербайджаном 09/05/2015 13:05 | Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян в субботу принял личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика. Как сообщает пресс-служба президента, в ходе встречи стороны обсудили ситуацию, сложившуюся в последние дни на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Собеседник выразили обеспокоенность в связи с участившимися в последнее время случаями нарушения режима прекращения огня..
Президент Серж Саргсян отметил важность достижения договоренности по созданию механизма расследования инцидентов, предложенного сопредседателями МГ ОБСЕ, подчеркнув, что это позволит избежать эскалации ситуации и человеческих потерь. Он также положительно оценил рост числа мониторингов, проводимых офисом личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
В ходе встречи речь также зашла о проводимых в Армении командно-штабных учениях “Шант ¬2015” и их целях.