Հայկական դիրքերի ուղղությամբ կիրառվել է թուրքական արտադրության հրթիռահրետանային կայանք 09/05/2015 14:09 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1000 անգամ:
Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 14000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ, հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TP-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդինախահարձակ գործողություններին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ողջերկարությամբ մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելուհամար:

За минувшую неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня около 1000 раз – Минобороны НКР 09/05/2015 14:42 | Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 30-го августа по 5-е сентября на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 1000 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также 60, 82 и 120-миллиметровых минометов и гранатометов типа РПГ-7 и АГС-17 по армянским позициям было произведено более 14000 выстрелов.
Помимо этого, в указанный период противник обстрелял карабахские позиции из ракетно-артиллерийской установки TP -107 турецкого производства.
Военнослужащие Армии обороны НКР дали соразмерный ответ на наступательные действия противника и предприняли необходимые меры по надежной организации защиты боевых позиций по всей протяженности линии соприкосновения.