Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում տեղ գտած դրույթները դոգմա չեն. Վարդան Պողոսան 09/04/2015   11:57  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում տեղ գտած դրույթները դոգմա չեն, և դրա հեղինակները պատրաստ են քննարկել ներկայացված բոլոր առաջարկները:
Այս մասին ԱԺ նիստերի դահլիճում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի շուրջ խորհրդարանական լսումների ժամանակ այսօր հայտարարեց սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը:
Պատգամավորներին ու հրավիրվածներին ներկայացնելով փոփոխությունների նախագծի հիմնական դրույթները` Վարդան Պողոսյանը հայտնեց, որ երկար քննարկումներից հետո մասնագիտական հանձնաժողովը հանգել է այն եզրակացության, որ Հայաստանի համար լավագույն տարբերակը կլինի անցումը կիսանախագահականից պարլամենտական կառավարման, ինչը և ամրագրվել է ներկայացված նախագծում:
«Կիսանախագահական համակարգը ենթադրում է, որ նախագահը պետք է ունենա պարլամենտի մեծամասնությունը: Բայց ինչ տեղի կունենա, եթե այդ աջակցությունը չլինի»,- հռետորական հարց հնչեցրեց Վարդան Պողոսյանն ու ինքն էլ պատասխանեց. «ԳործողՍահմանադրությունն այս առումով ենթադրում է, որ կլինեն մեծ խնդիրներ», մինչդեռ նախագիծն այս հարցի հստակ պատասխանը տալիս է:
Առանցքային բարեփոխումներից մեկն էլ, բանախոսի խոսքով, վերաբերում է մարդու իրավունքների գլխին, որը, Վարդան Պողոսյանի կարծիքով, մեծապես առաջ է 2005թ-ի Սահմանադրությունից:
ԱԺ լսումներն այս պահին շարունակվում են: Դրանց հրավիրված են 100-ից ավելի անձինք` հասարակական կազմակերպություններից, կուսակցություններից, ՀՀ-ում տարբեր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, Փաստաբանական պալատի անդամներ և նույնիսկ իրավաբանության ֆակուլտետի ուսանողներ:

Нашедшие отражение в проекте изменений в Конституцию Армении положения не являются догмой – Вардан Петросян 09/04/2015 13:25 | Конституционные реформы
Нашедшие отражение в проекте изменений в Конституцию Армении положения не являются догмой, и его авторы готовы обсудить все представленные предложения, заявил на парламентских слушаниях в четверг член Специализированной комиссии по конституционным реформам Вардан Погосян.
По его словам, после долгих обсуждений Спецкомиссиия пришла к заключению, что наилучшим вариантом для Армении будет переход от полупрезидентской модели правления к парламентской форме, что, собственно и было закреплено в представленном проекте.
“Полупрезидентская форма правления подразумевает наличие у президента парламентского большинства”. Что же произойдет, если не будет этой поддержки”, - риторически вопросил Вардан Погосян, указав на наличие в проекте четкого ответа на данный вопрос.
Одна из ключевых реформ, по словам Погосяна, касается главы о правах человека, которая, по его мнению, прогрессивнее положений, закрепленных Конституции от 2005 года.
На стартовавших в пятницу слушаниях в Национальном Собрании Армении по проекту новой Конституции Армении будут присутствовать свыше 100 приглашенных, среди которых представители общественной организаций, партий, дипредставительств разных стран, члены Палаты адвокатов и даже студенты юридического факультета.