Հայաստանի Հանրապետության ամենաբարձր լեռը. նոր սափրված Փաշինյանն այսօր էլ Արագածի լուսանկարն է հրապարակել
Եղվարդի մանկապարտեզի սաների թունավորման գործով բուժքույրը դատապարտվեց տուգանքի 09/04/2015 14:09 | Քրեական խրոնիկոն
Եղվարդի մանկապարտեզի սաների թունավորման գործով սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելու մեջ մեղադրվող մանկապարտեզի բուժքույր Նաիրա Առաքելյանը դատապարտվել է 100 000 ՀՀ դրամի չափով տուգանքի:
Ըստ մեղադրանքի՝ Նաիրա Առաքելյանը պարտավորված լինելով պահպանել «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների սննդի կազմակերպմանը ներկայացվող պահանջներ»-ի սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանի համապատասխան կետով սահմանված սննդի կազմակերպման, այդ թվում՝ սննդի օրաբաժնի որակական և քանակական կազմի, նրա սննդային և էներգետիկ արժեքի, ձեռք բերվող սննդամթերքի տեսականու և որակի, ինչպես նաև կերակրատեսակների պատրաստման, խոհարարական մշակման եղանակի պահպանման պահանջները, դրսևորելով հանցավոր անփութություն՝ չի իրականացրել վերը նշված հրամանով սահմանված պահանջները:
Արդյունքում չի կանխվել մարդու օրգանիզմի վրա վտանգավոր գործոնների ազդեցությունը, ինչը մանկապարտեզի խոհանոցում ստեղծված սանիտարահակահամաճարակային իրավիճակի հետ մեկտեղ նպաստել է մարդու օրգանիզմի վրա վտանգավոր գործոնների ազդեցությանը, որն անզգուշությամբ հանգեցրել է մանկապարտեզի մի քանի տասնյակ սաների, ինչպես նաև մանկապարտեզի աշխատակիցների և նրանց հետ շփված մարդկանց շրջանում զանգվածային թունավորման:
Նաիրա Առաքելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելը, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Մինչև դատաքննության սկսվելը բուժքույր ամբաստանյալն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր ճանաչելով՝ միջնորդել է գործը քննել արագացված ընթացակարգով:
Տուժողներից մի քանիսն էլ դատարանին դիմելով հայտնել են, որ ամբաստանյալներ Մարիետա Մանուկյանի և Նաիրա Առաքելյանի նկատմամբ քաղհայցի պահանջ չունեն, բողոք չունեն և խնդրել են նրանց նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակել:
Նշենք, որ գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև մանկապարտեզի տնօրենին՝ Մարիետա Մանուկյանին՝ սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում կամ թունավորում:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ Մարիետա Մանուկյանն առաջադրված մեղադրանքն ընդունել է, սակայն նրա առողջական վիճակից ելնելով` նրա մասով գործն անջատվել և քրեական գործի վարույթը կասեցվել է՝ մինչև առողջանալը:

Фигурантка дела о массовом отравлении в детском саду армянского Егварда приговорена к штрафу 09/04/2015   15:08  |  Криминальная хроника
Фигурантка дела о массовом отравлении в детском саду в армянском Егварде медсестра Наира Аракелян приговорена к штрафу в размере 100 тыс драмов.
Напомним, единственное в городе дошкольное учреждение закрылось после произошедшего 28 ноября инцидента, в результате которого почти все воспитанники и сотрудники детсада с подозрением на отравление были госпитализированы в больницу.
В следственном управлении СК Армении по Котайкской области было возбуждено уголовное дело, в рамках расследования которого было установлен факт нарушения санитарно-эпидемиологических норм, которое и привело к массовому отравлению воспитанников, сотрудников детсада и контактировавших с ними лиц.
Н. Аракелян предъявлено обвинение по части 1 статьи 277(Нарушение санитарно-противоэпидемических правил, повлекшее по неосторожности массовое заболевание или отравление людей) Уголовного кодекса РА. В отношении нее была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Медсестра до начала судебного процесса признала себя виновной в инкриминируемом ей деянии и ходатайствовала о рассмотрении дела в ускоренном порядке.
Обвиняемой по делу проходит также директор детсада Мариетта Манукян. Ей инкриминируют нарушение санитарно-противоэпидемических правил, повлекшее по неосторожности массовое заболевание или отравление людей.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо” Мариетта Манукян признала вину в предъявленном ей обвинении, однако по состоянию здоровья производство по делу в части, касающейся ее, было прекращено до ее выздоровления.
11:28 20/01/2015  |  Актуальная темаЗакрытый после инцидента с массовым отравлением детсад в армянском Егварде пока еще не возобновил свою работу
14:37 10/01/2015  |  Криминальная хроникаДиректор детского сада в армянском Егварде признала вину в инкриминируемом ей деянии
10:57 29/12/2014  |  Актуальная тема В деле о массовом отравлении в егвардском детсаду появились двое обвиняемых
16:52 22/12/2014  |  Актуальная темаВоспитанники детсада в армянском Егварде отравились из-за нарушения санитарных норм
16:47 06/12/2014  |  Лента новостейВ Армении требуют отставки директора детсада и мэра Егварда из-за инцидента с массовым отравлением детей