Աջափնյակում սպանության գործով Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է ներկայացնում. կատարվել է քննչական փորձարարություն (Լուսանկարներ) 09/03/2015   17:38  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում շարունակվում է 54-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական օպերատիվ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, սպանության շարժառիթը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015թ. օգոստոսի 31-ին Երևան քաղաքի Մարգարյան փողոցի 41-րդ շենքի 14-րդ բնակարանում հայտնաբերվել է 54-ամյա Վ.Աղաջանյանի դին՝ կրծքավանդակի շրջանում կտրած-ծակած բազմաթիվ վնասվածքներով:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (սպանություն), որի շրջանակներում, կատարված սպանության կասկածանքով, ձերբակալվել է Ռ.Մկրտումյանը:
Նախաքննությամբ  պարզվել է, որ Ռ.Մկրտումյանը Երևան քաղաքի Մարգարյան 41-րդ շենքի 14-րդ բնակարանում ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր հետ նախապես վերցրած բացովի դանակով, բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել նշված տան բնակիչ Վ.Աղաջանյանի կրծքավանդակի շրջանում՝ սպանելով նրան:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ռ.Մկրտումյանին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (սպանություն):
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Ռ.Մկրտումյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց  կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Ռ.Մկրտումյանի մասնակցությամբ կատարվել է դեպքի վայրի լրացուցիչ զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակը։
Ռ.Մկրտումյանի մասնակցությամբ դեպքի վայրում կատարվել է քննչական փորձարարություն, որի ընթացքում նա նկարագրել է տեղի ունեցած իրադարձությունները։

СК Армении огласил новые подробности дела об убийстве 54-летнего мужчины в ереванском районе Ачапняк(фото) 09/04/2015   10:32  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении представил новые подробности дела об убийстве 54-летнего мужчины ереванском районе Ачапняк. В рамках расследования уголовного дела установлены ряд обстоятельств инцидента и мотив убийства.
Ранее ведомство сообщало, что 31 августа 2015 года в квартире №15, расположенной на улице Маргаряна 41 в Ереване, обнаружен труп 54-летнего В. Агаджаняна с множественными колото-резаными ранами в области груди.
По данному факту следственным отделом административных районов Ачапняк и Давташен следственного управления СК по городу Ереван было заведено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство)Уголовного кодекса РА, в рамках которого по подозрению в совершении убийства был задержан Р. Мкртумян.
Р. Мкртумяну предъявлено обвинение. Ему инкриминируют часть 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
Соответствующее решение было принято на совокупности добытых доказательств.
Следствием установлено, что Р. Мкртумян с целью противоправного умышленного лишения жизни убил проживающего в указанном доме В. Агаджаняна, нанеся ему захваченным с собой складным ножом множественные удары в область груди.
Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении Р. Мкртумяна меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
“При участии Р. Мкртумяна был произведен дополнительный осмотр места происшествия, в ходе которого было обнаружено орудие преступления - нож. При участии Р. Мкртумяна был также проведен следственный эксперимент, в ходе которого он описал произошедшее”, - говорится в сообщении.