Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած թուրք նախարարի դեմ դատարան բողոք է ներկայացվել 09/04/2015 16:09 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը տեղեկացնում է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչած թուրք նախարարի դեմ դատարան բողոք է ներկայացվել: «Gundemkibris.com» լրատվական կայքի համաձայն՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարություն արած Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (HDP-ԺԴԿ) ներկայացնող Եվրամիության հարցերով նախարար Ալի Հայդար Քոնջային ուղղված քննադատություններին և բողոքներին ավելացել է ևս մեկը:
Մասնավորապես, Թուրքիայի Իզմիր նահանգում բնակվող Ջոշքուն Քըլըչ անունով մի քաղաքացի նախարարի դեմ դատարան բողոք է ներկայացրել: Քըլըչը ասել է, որ Ալի Հայդար Քոնջայի հայտարարությունը «թշնամանք է սերմանում» և «Թուրքիայում տիրող ներկայիս անկայուն իրավիճակում տեղին չէ»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ ձևավորված ժամանակավոր կառավարությունում Եվրամիության հարցերով պատասխանատու նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Քոնջան օրերս, պատասխանելով ցեղասպանության վերաբերյալ իրեն ուղղված մի հարցին, ասել էր. «Ակնհայտ է, որ կոտորած եղել է: Դա բոլորն են ընդունում»:

На признавшего факт Геноцида армян турецкого министра подали в суд 09/04/2015   16:55  |  Международные новости
На министра Турции по вопросам ЕС, представителя прокурдской “Демократической партии народов” Али Гайдара Конджу, признавшего на днях факт Геноцида армян, подали в суд, передает Ermenihaber.am
Как сообщает «Gundemkibris.com», список жалоб на турецкого министра за его заявления о Геноциде армян пополнился еще одной.
Жалобу на него в суд подал один из жителей провинции Измир. По его словам, заявление Али Гайдара Конджу “сеет вражду”и “неуместно в сложившейся в Турции нестабильной ситуации”.
Напомним, турецкий министр, отвечая на вопрос журналистов по поводу своей позиции в случае внесения вопроса Геноцида армян в повестку ЕС, отметил: “Очевидно, что погромы армян имели место быть. Это признают все”.