Բացահայտվել են «հեպատիտ c»-ով հիվանդանալու դեպքերի մի շարք հանգամանքներ. կան ձերբակալվածներ. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է 09/02/2015   11:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են «Քաջարանի բժշկական կենտրոն»-ում քաղաքացիների՝ «հեպատիտ c»-ով հիվանդանալու դեպքերի մի շարք հանգամանքներ, հիվանդության փոխանցման ուղիները: Կան ձերբակալվածներ: Հստակեցվում է մեղավոր անձանց շրջանակը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հունվարի 17-ին տեղեկություն էր ստացվել, որ «Քաջարանի բժշկական կենտրոն» բուժօգնության դիմած մի քանի քաղաքացիների մոտ նշված կենտրոնում բժշկական միջամտության, վիրահատության ենթարկվելուց հետո ախտորոշվել էր «հեպատիտ c» հիվանդություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ, որի քննությունը հանձնարարվել էր ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը: Կատարվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ մեկ տասնյակից ավելի քաղաքացիների վարակվելու պատճառները պարզելու համար:
Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ՝ քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում 2015 թվականի սեպտեմբերի 1-ին սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելու, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում և անզգուշությամբ ծանր վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը, կասկածանքով ձերբակալվել են «Քաջարանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրենի տեղակալ Վ.Մանասյանը և նույն բժշկական կենտրոնի նախկին բուժաշխատող, բժիշկ-անեսթեզիոլոգ Ե.Ավագյանը:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
09:47 02/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔաջարանի հիվանդանոցում հեպատիտ-C-ով վարակի գործով երկու անձ ձերբակալվել է
22:45 30/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔաջարանի հիվանդանոցի տնօրենը պաշտոնանկ է արվե՞լ
16:45 30/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈվ վնասի, ով հատուցի վնասը. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» կփոխհատուցի վարակված քաղաքացիների բուժման ծախսը
17:44 28/01/2015  |  ՎերլուծություններՔաջարանի հիվանդանոցի տնօրենը փախե՞լ է Հայաստանից. Ով է պատասխան տալու տեղի ունեցածի համար
19:44 17/01/2015  |  Առողջություն«Քաջարանի բժշկական կենտրոն»-ում «հեպատիտ C»-ի վարակի տարածման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
16:20 16/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔաջարանի բժշկական կենտրոնում ուսումնասիրություններ կկատարի հանձնաժողը
10:54 16/01/2015  |  Քրեական խրոնիկոն«Քաջարանի բժշկական կենտրոն»-ում «հեպատիտ C»-ի տարածման դեպքով հետաքննությունը դեռ չի ավարտվել
19:48 13/01/2015  |  Առողջություն«Քաջարանի բժշկական կենտրոն»-ում հիվանդներին «հեպատիտ C»-ով են վարակել

СК Армении сообщил о задержании двух врачей по делу о массовом заражении пациентов гепатитом С в каджаранском медцентре 09/02/2015 12:05 | Криминальная хроника
Двое врачей задержаны во вторник, 1 сентября, в рамках расследования уголовного дела о заражении гепатитом С более одного десятка пациентов, проходивших лечение в “Каджаранском медицинском центре”, установлены ряд обстоятельств произошедшего, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Среди задержанных - заместитель директора ЗАО “Каджаранский медицинский центр” В. Манасян и бывший медработник того же медучреждения, врач-анестезиолог Е. Авагян. Они подозреваются в нарушении санитарно-противоэпидемических правил, повлекшем по неосторожности массовое заболевание или отравление людей и причинившем по неосторожности тяжкий вред здоровью человека.
17 января поступила информация о том, что у ряда граждан, подвергшихся в указанном МЦ медицинскому вмешательству, в том числе хирургическому, был диагностирован гепатит С.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Сюникской области было возбуждено уголовное дело, расследование которого было поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА. Проведены крупномасштабные следственные и процессуальные действия для установления причины заражения более одного десятка людей гепатитом.
Были назначены ряд экспертиз для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела.
“В результате предпринятых в рамках уголовного дела следственных действий установлен ряд обстоятельств заболевания граждан гепатитом С в “Каджаранском медицинском центре”. Уточняется круг виновников произошедшего. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного исследования инцидента”, - говорится в сообщении.