39-ամյա կնոջ՝ հիվանդանոցում մահանալու դեպքով գործ է հարուցվել. Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում 09/02/2015   18:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմկտեի Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժում հարուցվել է քրեական գործ՝ բժշկական կենտրոնում 39-ամյա կնոջ մահվան դեպքի առթիվ:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015 թվականի սեպտեմբերի 01-ին քաղաքացի Կարինե Հայկարամի Աղաբեկյանի եղբոր կինը հաղորդում է տվել, որ նույն օրը՝ ժամը 10:40-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում Կ.Աղաբեկյանը մահացել է՝ Երևան քաղաքի «Մոր և մանկան առողջության պահպանության գիտահետազոտական կենտրոն»-ի բժիշկների կողմից կատարված սխալ ախտորոշման և վիրահատման արդյունքում:
Դեպքի առթիվ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Մոր և մանկան առողջության պահպանության գիտահետազոտական կենտրոն»-ում 19.08.2015 թվականին հեռացվել է Կ.Աղաբեկյանի արգանդը, որից հետո՝ նույն օրը, նա տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ 01.09.2015թ. մահացել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական միջոցները՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Уголовное дело заведено по факту смерти 39-летней женщины в одной из ереванских клиник 09/03/2015   00:05  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели 39-летней женщины в одной из ереванских больниц, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным отделом административных районов Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван по признакам части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА.
1 сентября 2015 года невестка Карины Агабекян сообщила, что в тот же день, примерно в 10:40 в ереванском медцентре “Эребуни” в результате поставленного врачами столичного “Научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка” ошибочного диагноза и проведенной ими операции скончалась К. Агабекян.
Следствием было установлено, что 19.08.2015 года в “Научно-исследовательском центре охраны здоровья матери и ребенка” К. Агабекян удалили матку, после чего в тот же день она была доставлена в медцентр “Эребуни”, где 1 сентября скончалась.
Назначена судебно-медицинская экспертиза тела погибшей.Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные меры, направленные на всестороннее, полное и объективное исследование всех обстоятельств произошедшего.