Գիշերվա ընթացքում հակառակորդը դիվերսիոն ներթափանցման 2 ձախողված փորձ է ձեռնարկել 08/12/2015 11:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի կողմից ձեռնարկվել է սահմանագոտու ներթափանցման 2 ձախողված փորձ: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Եվրոպական խաղերից անմիջապես հետո մշտապես ապակայունացնում է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ԼՂՀ ՊԲ պատասխանատվության գոտում: Հրադադարի ամենօրյա խախտումները իրականացվում են տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետերից: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը գրեթե ամեն օր ներկայացնում է խախտումների վիճակագրությունը:
Անցնող գիշեր միայն 82 մմ-ոց ականանետերից ադրբեջանական ԶՈւ-երը արձակել են 109 ական: Նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի կողմից ձեռնարկվել է սահմանագոտու ներթափանցման երկու ձախողված փորձ:
Հայկական կողմը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը բազմիցս զգուշացրել է, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ձգտումներն ու հայտարարություններն ինքնախաբեություն են, իսկ այդ տրամաբանությամբ ձեռնարկվող սադրանքները Ադրբեջանի բանակի համար հղի են անկանխատեսելի հետևանքներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին անգամ կարևորում է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու և այդ նպատակով ուժերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման, փոխվստահության միջավայրի ձևավորման, ինչպես նաև հրադադարի խախտումների միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը»:

Минобороны Армении сообщило о двух провалившихся попытках проникновения азербайджанских диверсионных групп 08/12/2015 13:01 | Актуальная тема
Министерство обороны Армении сообщило о двух провалившихся попытках проникновения азербайджанских диверсионных групп в приграничную зону, предпринятых в ночь на среду.
“Военно-политическое руководство Азербайджана сразу же после завершения Европейских игр постоянно дестабилизируют ситуацию на армяно-азербайджанской государственной границе и в зоне ответственности Армии обороны НКР. Ежедневные нарушения режима прекращения огня совершаются с применением стрелкового оружия различных калибров, а также 60-мм и 82-мм минометов”, - написал пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в соцсети Фейсбук.
В сообщении отмечается, что только за минувшую ночь азербайджанские ВС выпустили по армянским позициям 109 мин из 82-мм минометов.
Ованнисян напомнил, что армянская сторона неоднократно предупреждала азербайджанское военно-политическое руководство о том, что стремления к разрешению карабахского конфликта военным путем и соответствующие заявления являются самообманом, а предпринимаемые исходя из этой логики провокации чреваты для азербайджанской армии непредсказуемыми последствиями.
“Министерство обороны Армении в очередной раз придает важность урегулированию конфликта исключительно мирным путем и соблюдению режима прекращения огня на линии соприкосновения сил, а также необходимости формирования с этой целью атмосферы взаимного доверия и внедрения механизмов международного расследования случаев нарушения режима прекращения огня”, - отмечается в сообщении.