«Նորքի ինֆեկցիոն» հիվանդանոցում երեխա է մահացել. Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել 08/10/2015 14:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝«Նորքի ինֆեկցիոն» հիվանդանոցում Ջուլիաննա Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի օգոստոսի 7-ին քաղաքացի Աղասի Սարգսյանից հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը` ժամը 12:40-ի սահմաններում, եղբոր մանկահասակ դուստրը` Ջուլիաննա Արթուրի Սարգսյանը, Երևան քաղաքի Արմենակյան 153 հասցեում գործող «Նորքի ինֆեկցիոն» հիվանդանոցում, բժիշկների անփութության հետևանքով, մահացել է:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական գործողություններ՝ բուժվող հիվանդի մահվան բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

СК Армении завел уголовное дело по факту смерти ребенка в инфекционной больнице “Норк” 08/10/2015 15:46 | Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено по факту смерти ребенка в инфекционной больнице “Норк”.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 7 августа 2015 года от гражданина Агаси Саркисяна поступило сообщение о том, что в тот же день, примерно в 12:49, его племянница, Джулианна Артуровна Саркисян, скончалась в действующей по ереванской улице Арменакяна 153 инфекционной больнице “Норк” из-за халатности врачей.
По данному факту следственным отделом административных районов Кентрон и Норк-Мараш заведено уголовное дело по части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА.
“Назначена судебно-медицинская экспертиза. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств гибели пациента”,-говорится в сообщении.