Վաղը շրջանների մեծ մասում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ 08/07/2015 15:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 10-12-ին հանրապետության տարածքը կգտնվի արևադարձային տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում, հատկապես հովտային և նախալեռնային գոտիներում ապասվում է բարձր ջերմային ֆոն և բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մոտ կդիտվի ջրազրկում, որից խուսափելու համար անհրաժեշտ է խիստ կերպով վերահսկել ոռոգման ռեժիմը: Ազգաբնակչությանը խորհուրդ է տրվում խուսափել ֆիզիկական ակտիվությունից և արեգակի անմիջական ճառագայթների տակ գտնվելուց, հատկապես առողջական խնդիրներ և բաց մաշկ ունեցող անձանց:
Իսկ ընդհանրապես հանրապետության տարածքում, ըստ օդերևութաբանների կանխատեսումների, օգոստոսի 8-ին շրջանների մեծ մասում, 9-ին առավելապես հյուսիսային շրջաններում գիշերվա առաջին կեսին և երեկոյան ժամերին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, 10-12-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
Հարավային քամու արագությունը վայրկյանում կհասնի 2-5 մետրի, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում` 15-20 մ/վրկ արագությամբ:
Օդի ջերմաստիճանն օգոստոսի 8-ին կնվազի 2-3, Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում` 5-7 աստիճանով, 10-11-ին աստիճանաբար կբարձրանա 4-6, Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում` 8-10 աստիճանով:
Մայրաքաղաքում օգոստոսի 8-9-ի երեկոյան ժամերին սպասվում է ամպրոպ, անձրևի հավանականությունը փոքր է, 10-12-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում` 15-20 մ/վրկ արագությամբ:

Кратковременные дожди с грозами ожидаются завтра в большинстве регионов Армении 08/07/2015   16:08  |  Лента новостей
Территория Армении 10-12 августа окажется под воздействием теплых тропических воздушных масс. В долинах республики ожидается высокий температурный фон и высокий уровень пожароопасности. Существует угроза обезвоживания сельскохозяйственных культур, во избежание которого следует строго контролировать режим полива. Жителям Армении рекомендуется воздержаться от физической активности и нахождения под прямыми солнечными лучами.
Как сообщает государственная служба по Гидрометеорологии и мониторингу МТУЧС Армении, кратковременные дожди с грозами прогнозируются в большинстве регионов республики 8 августа, а также 9 августа – преимущественно в северных районах в первой половине ночи и вечером ожидаются.10-11 августа установится погода без осадков. 10-12 августа установится погода без осадков.
Ветер будет южным, до 2-5 м/с. Во время грозы возможно усиление ветра до 15-20 м/сек.
Температура воздуха 8 августа постепенно понизится на 2-3 градуса, а в Лорийской Тавушской, Сюникской областях и Арцахе - вплоть до 5-7 градусов. 10-11 воздух вновь прогреется на 4-6 градусов, а в Лорийской Тавушской, Сюникской областях и Арцахе – на 8-10 градусов.
Вечера 8-9 августа в Ереване ознаменуются грозами, осадки маловероятны. 10-12 августа ожидается погода без осадков. Во время грозы возможно усиление ветра до 15-20 м/сек.