Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սկզբունքային դիրքորոշման արտահայտումը ծանրակշիռ ներդրում է ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում 08/01/2015 21:44 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունը՝ Լատինամերիկյան խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Հայաստանը ողջունում է Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների 23 օրենսդիր մարմիններ միավորող Լատինամերիկյան խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը։
Ճանաչման գործընթացն անշրջելիորեն ընթանում է ինչպես պետական, հասարակական, այնպես էլ բազմակողմ մակարդակներով։
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Լատինամերիկյան խորհրդարանի կողմից ընդունված այս բանաձևը համերաշխության և աջակցության ուղերձ է քաղաքակիրթ աշխարհին ժխտողականության դեմ պայքարում։
Վստահորեն կարելի է ասել, որ միջազգային նման հեղինակավոր կառույցի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սկզբունքային դիրքորոշման արտահայտումը ծանրակշիռ ներդրում է ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։

Армения приветствует принятие латиноамериканским парламентом резолюции о признании Геноцида армян - Эдвард Налбандян 08/01/2015   23:34  |  Лента новостей
Ереван приветствует принятие латиноамериканским парламентом, объединяющим законодательные органы 23 стран Латинской Америки и Карибского бассейна, резолюции о признании Геноцида армян, говорится в заявлении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна.
“Процесс признания необратимо продвигается как на государственном, общественном, так и многостороннем уровнях”,- отметил Эдвард Налбандян.
По его словам, принятая латиноамериканским парламентом к 100-й годовщине Геноцида армян резолюция является посланием солидарности и поддержки цивилизованному миру в борьбе против отрицания.
“Можно с уверенностью констатировать, что высказанная такой международной авторитетной структурой принципиальная позиция по признанию Геноцида армян - весомый вклад в дело предотвращения геноцидов и преступлений против человечества”, - говорится в заявлении.