Ռուսաստանի ՔԿ նախագահն առաջարկում է Սահմանադրությունից հանել միջազգային իրավունքի մասին դրույթները 07/24/2015 13:27 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինն առաջարկել է ՌԴ Սահմանադրությունից հանել երկրի իրավական համակարգի մաս հանդիսացող համընդհանուր սկզբունքների և միջազգային իրավունքի նորմերի մասին դրույթները:
Այս մասին նա հայտնել է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում:
«Անկասկած՝ անհրաժեշտ է Սահմանադրությունից հանել բոլոր այն դրույթները, համաձայն որոնց համընդհանուր սկզբունքները և միջազգային իրավունքի նորմերը կազմում են ՌԴ իրավական համակարգի անբաժանելի մասը»,-ասել է ՔԿ-ի ղեկավարը:
Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է ռուսաստանյան օրենսդրությունը համապատասխանեցնել Սահմանադրական դատարանի վերջերս կայացրած որոշմանը, որով ճանաչվել է Ռուսաստանի հիմնական օրենքի անվերապահ գերակայությունը Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի նկատմամբ:
«Մասնավորապես, անհրաժեշտ է Սահմանադրական դատարանին օժտել ոչ միայն ստորագրման և վավերացման պատրաստվող՝ ՌԴ տարածքում կիրառվող միջազգային նորմերի և պայմանագրերի սահմանադրականությունը որոշելու, ինչպես նաև միաջզգային դատական ատյանում գործով վճիռը մեկնաբանելու իրավունքով, այլև՝ պարտականությամբ: Ինչպես մենք ավելի վաղ նշել ենք, տարաձայնությունները հաճախ կայանում են ոչ թե մեր Սահմանադրության և միջազգային իրավունքի նորմերի անմիջական հակասության մեջ, այլ հենց այն մեկնաբանության, որը այդ նորմերին տալիս են արդարադատության միջազգային ատյանները»,-պարզաբանել է Բաստրիկինը:
Ըստ նրա՝ ՄԻԵԴ-ի որոշումների կատարման շուրջ գործնականում ի հայտ եկող իրավական տարընթերցումների պատճառը թերևս կոնկրետ գործերի քննության ժամանակ միջազգային իրավունքի բացարձականացումն է: «Որպես հետևանք՝ պետությունները չեն ցանկանում կատարել ՄԻԵԴ-ի որոշումները»,-ասել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի ղեկավարը:

Председатель Следственного комитета России предложил убрать из Конституции положения о нормах международного права 07/24/2015   14:01  |  Актуальная тема
Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин предложил исключить из Конституции положения, по которым нормы международного права составляют неотъемлемую часть правовой системы страны.
«Безусловно, необходимо исключить из Конституции положения, согласно которым общепризнанные принципы и нормы международного права составляют неотъемлемую часть правовой системы Российской Федерации», – заявил председатель СКР в интервью «Российской газете». При этом он добавил, что для этого нужно будет «инициировать вопрос о принятии закона о Конституционном собрании, которого до сих пор нет».
По словам Бастрыкина, необходимо привести российское законодательство в соответствие с решением КС.
«В частности, необходимо наделить Конституционный суд не только правом, но и обязанностью проверки конституционности готовящихся к подписанию и ратификации и применяемых на территории России договоров и норм международного права», – пояснил он.
В ходе интервью Бастрыкин обвинил Европейский суд по правам человека в догматизме. «К сожалению, преобладает, что называется, правовой догматизм. Не учитывается криминогенная обстановка в той или иной стране, общий уровень преступности, доля в ней тяжких и особо тяжких преступлений, отношение общества к опасным преступным деяниям. Отсюда иногда недостаточно обоснованные решения ЕСПЧ относительно мер принуждения к обвиняемому или подсудимому, утверждения, что они «избыточно жесткие», – заявил он.
По мнению главы СКР, ЕСПЧ, излишне гиперболизирует и, я бы даже сказал без достаточных оснований, абсолютизирует значение международного права при рассмотрении конкретных дел, находящихся в его производстве. Именно по этой причине в его практике, особенно в процессе исполнения решений ЕСПЧ, нередко возникают острые правовые коллизии. Последствием таковых является нежелание государств исполнять его решения.