Համլետ Ասատրյանի մարմնում հայտնաբերվել է տարբեր տրամաչափերի երկու գնդակ՝ գանգի խոռոչում և կրծքավանդակում 07/15/2015   17:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում շարունակվում է 46-ամյա Համլետ Ասատրյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, Հ.Ասատրյանի  դիահերձման ընթացքում դատաբժիշկների կողմից հայտնաբերվել է 2 գնդակ.  գանգի խոռոչում՝ 5.45 մմ տրամաչափի մետաղական 1 գնդակ՝ առանց տեսանելի դեֆորմացիաների, իսկ կրծքավանդակի ձախ կեսի հետին մակերեսի մկաններում՝ 9 մմ  տրամաչափի մասնակի դեֆորմացված գնդակ։ Նշանակվել է դատաձգաբանական փորձաքննություն։
Դեպքի վայրի, դիակի զննությամբ վերցվել են փորձաքննության համար անհրաժեշտ նմուշներ, առգրավվել դիակի հայտնաբերման ժամանակ նրա հագին եղած հագուստները, վերցվել բնակարանի մուտքի դռան փականը և փականի միջուկը։
Քրեական գործով մի շարք հանգամանքների պարզաբանման համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական, դատանյութագիտական փորձաքննություններ։
Կազմվել է քննության պլան, մշակվել մի շարք աշխատանքային վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ: Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու, հնարավոր վկաներին, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց)  ինքնությունը պարզելու և քննությանը ներկայացնելու ուղղությամբ:
2015 թվականի հուլիսի 12-ին՝ ժամը 18:50-ին, հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ շտապօգնության 72-րդ խումբը կանչով մեկնել է Երևան քաղաքի Օհանովի փողոցի թիվ 17 շենքի բնակարաններից մեկը, որտեղ հայտնաբերվել է տղամարդու դիակ:
Դիակի զննությամբ պարանոցի շրջանում հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներին բնորոշ մարմնական վնասվածքներ:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հուլիսի 12-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Две пули обнаружены при вскрытии тела гражданина РФ Гамлета Асатряна, найденного мертвым в ереванской квартире 07/15/2015 18:24 | Криминальная хроника
Две пули разных калибров обнаружены при вскрытии тела гражданина РФ Гамлета Асатряна, найденного мертвым днями ранее в одной из ереванских квартир.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, при вскрытии тела Г. Асатряна судмедэкспертами были обнаружены 2 пули: металлическая пуля калибра 5.45 мм, без видимых деформаций, - в полости черепа и частично деформированная пуля калибра 9 мм - в мышцах задней стенки левой половины грудной клетки. Назначена судебно-баллистическая экспертиза.
“При осмотре места происшествия и тела погибшего были взяты необходимые для производства экспертизы образцы, были изъяты одежда, которая была на погибшем в момент обнаружения его тела, и замок входной двери с его ядром. Для прояснения ряда обстоятельств назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-трасологическая, судебно-материаловедческая экспертизы”, - говорится в сообщении.
Составлен план расследования, проработаны несколько рабочих версий, для проверки которых проводятся необходимые следственные и процессуальные действия. Соответствующим подразделениям полиции дано поручение предпринять меры, направленные на выяснение обстоятельств инцидента, а также установление личностей возможных свидетелей и предполагаемого(предполагаемых) преступника(преступников), и представить их следствию.
Напомним, окровавленное тело 46-летнего гражданина РФ Гамлета Асатряна с огнестрельными ранениями в области шеи было обнаружено 12 июля в одной из квартир на улице Оганова 17 в ереванском районе Малатия-Себастия.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса.