Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում 07/14/2015 12:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ շնորհավորել է դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Ֆրանսիայի ամբողջ ժողովրդին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային տոնի առթիվ
Մեծարգո պարոն Նախագահ,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով Ձեր երկրին հետագա առաջընթաց, բարգավաճում և միջազգային դիրքերի շարունակական ամրապնդում։
Վերահաստատում եմ իմ անձնական նվիրվածությունը հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությանը և մեր երկրների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերություններին:
Գոհունակություն եմ հայտնում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ, որի վառ դրսևորումն են նաև վերջին շրջանի մեր պարբերական հանդիպումները:
Մեծապես գնահատելի է Ձեր մասնակցությունը ապրիլի 24-ին Երևանում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը, ինչը մեկ անգամ ևս ընդգծեց Ձեր երկրի և անձամբ Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, մասնավորապես՝ մարդկության դեմ իրականացված ծանրագույն ոճրի կանխարգելմանն ուղղված միջազգային պայքարին։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում և բարձր է գնահատում համանախագահների հետևողական ջանքերը` ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք ամրապնդել և խորացնել Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորող կապերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով` ի շահ մեր ժողովուրդների։

Президент Армении поздравил Франсуа Олланда с национальным праздником и посетил посольство Франции в Ереване 07/14/2015   12:42  |  Лента новостей
По случаю национального праздника Франции президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил посольство Французской Республики в РА. Как передает пресс-служба главы государства, С. Саргсян поздравил с праздником посла Жана-Франсуа Шарпантье, сотрудников посольства и в их лице – весь народ Франции.
Серж Саргсян по случаю праздника также направил поздравительное послание Президенту Французской Республики Франсуа Олланду.
«Многоуважаемый господин Президент,
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Фрацузской Республики с Национальным праздником, желая Вашей стране дальнейшего прогресса, процветания и постоянного укрепления международных позиций.
Подтверждаю свою личную приверженность вековой армяно-французской дружбе и установившимся между нашими странами привилегированным отношениям.
Выражаю удовлетворение в связи с существующим между Арменией и Францией политическим диалогом высокого уровня, ярким проявлением которого являются наши периодические встречи в последний период.
Достойно высокой оценки Ваше участие в проведенной 24 апреля в Ереване мемориальной церемонии 100-летней годовщины Геноцида армян, которое еще раз подчеркнуло приверженность Вашей страны и Вашу личную приверженность общечеловеческим ценностям, в частности, международной борьбе, направленной на предотвращение осуществленного против человечества тяжелейшего преступления.
Армения придает большую важность вовлеченности Франции в процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и высоко оценивает последовательные усилия сопредседателей в интересах мира и стабильности в нашем регионе.
Убежден, что совместными усилиями мы продолжим укреплять и углублять объединяющие Армению и Францию связи как в двустороннем, так и многостороннем форматах – на благо наших народов.
Прошу принять, Ваше Превосходительство, уверения в моем высоком уважении”,- говорится в послании главы армянского государства.