Պատասխանը լինելու է անհամարժեք և անդառնալի կորուստներով հղի. հավաստիացնում է Արցախի ԶՈՒ հրամանատարությունը 07/14/2015   22:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավատարիմ մնալով իր ապակառուցողական դիրքորոշմանը և շարունակելով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումները` ադրբեջանական կողմը այսօր հանդես է եկել հերթական ապատեղեկատվությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը, մասնավորապես տվյալ երկրի պաշտպանության նախարարը, մեղադրելով հայկական կողմին խաղաղ բնակավայրերի գնդակոծման մեջ, հայտարարել է, թե այն տարածքները, որոնք անհասանելի են հրաձգային զինատեսակների համար, կենթարկվեն խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից գնդակոծման:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը իրազեկում է, որ հայկական կողմը երբեք հանդես չի գալիս հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման նախահարձակի դերում: Դրանում համոզվելու համար ղարաբաղյան կողմը իր պատրաստակամությունն է հայտնում միջազգային դիտորդների մասնակցությամբ տեղում անցկացնել դիտարկում և պարզել րական ճշմարտությունը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի` հայկական բնակավայրերի և ռազմական օբյեկտների վրա խոշոր զինատեսակներից կրակ բացելու մասին հայտարարությանը, ապա Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը հավաստիացնում է, որ նման զարգացումների դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և անդառնալի կորուստներով հղի:
Միաժամանակ ԼՂՀ ՊՆ-ն տեղեկացնում է, որ առաջնագծում ստեղծված լարվածության ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա:

Минобороны НКР обещает Азербайджану несоразмерный ответ в случае обстрелов армянских населенных пунктов из крупнокалиберного оружия 07/15/2015 09:17 | Лента новостей
Командование ВС Нагорно-Карабахской Республики заверяет, что в случае обстрелов территории НКР из крупнокалиберного вооружения, азербайджанской стороне будет дан несоразмерный ответ с невосполнимыми потерями.
Как сообщает Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики, Азербайджан, оставаясь верной своей деструктивной политике и продолжая нарушать режим прекращения огня по всей протяженности карабахско-азербайджанской лини соприкосновения, выступил с очередной дезинформацией.
В частности, министр обороны этой страны, обвинив армянскую сторону в обстреле мирных населенных пунктов, заявил, что Азербайджан подвергнет обстрелу из крупнокалиберного оружия те территории, которые недосягаемы для обстрела из стрелковых типов вооружения”, -говорится в заявлении ведомства.
Отметив, что армянская сторона никогда не выступает в роли инициатора нарушения режима перемирия, министерство обороны НКР выразило готовность провести на месте мониторинг с участием международных наблюдателей и выяснить правду.
“А что касается заявления министра обороны Азербайджана об обстрелах армянских населенных пунктов и военных объектов, то командование вооруженных сил Арцаха заверяет, что в случае подобного развития событий ответ будет несоразмерным и чреватым невосполнимыми потерями. Одновременно министерство обороны НКР информирует, что вся ответственность за создавшуюся напряженность ляжет на азербайджанскую сторону”, — говорится в сообщении Минобороны НКР.