Նոր մանրամասներ ՌԴ քաղաքացու սպանությունից. Սպանվածը չի փորձել ինքապաշտպանվել, հանցագործներն էլ հավաքել են ապացույցները 07/14/2015 12:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հուլիսի 12-ին Երևանում տեղի ունեցած հերթական սպանության մեջ առայժմ շատ են առեղծվածային դիպվածները, որոնք, հուսանք, կբացահայտվեն նախաքննության ընթացքում:
Հիշեցնենք՝ 2 օր առաջ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Օհանովի փողոցի 17 շենքի 14 բնակարանում հայտնաբերվել էր ՌԴ քաղաքացի 46-ամյա Համլետ Ասատրյանի դին` արնաշաղախ վիճակում և պարանոցին հրազենային վնասվածքներով:
Հետաքրքրական է, որ, ըստ «Հայկական ժամանակի» հարցումների, հարևաններից ոչ ոք այդ օրը շենքում ոչ մի կասկածելի մարդու չի հանդիպել, նույնիսկ կրակոցների ձայներ չի լսել: Սակայն հարևանները թերթի թղթակցին ասել են, որ բնակարանի դռան վերևում տեսախցիկ է եղել տեղադրված։
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ դեպքից հետո ՀՀ ՔԿ տարածած պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ «դեպքի վայրի զննությամբ տան ննջասենյակի պահարանի միջից հայտնաբերվել է 10 սմ երկարությամբ սև գույնի ատրճանակ»:
Միաժամանակ, «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկություններով, տանտերը սպանության ժամանակ եղել է տնային հագուստով, իսկ դիակը հայտնաբերվել է նախասրահում, ինչը, թերևս, վկայում է, որ նա անձամբ է բացել դուռը, թերևս ճանաչել է հյուրերին։ Համենայնդեպս, կասկածելի բան նկատելու դեպքում, կարծում ենք, կվերցներ ննջարանի պահարանի ատրճանակը։
Իսկ փաստը, որ բնակարանում ունեցած զենքն այդպես էլ մնացել է իր տեղում, ցույց է տալիս, որ տանտերը որևէ վտանգ չի զգացել ու չի էլ կասկածել, թե եկվորները վատ նպատակով են եկել:
Ի դեպ, մեր տեղեկություններով՝ սպանվածի վրա երկու տարբեր ինքնաձիգներից են կրակել: Իսկ տարօրինակն այն է, որ բնակարանում ոչ մի պարկուճ չի հայտնաբերվել: Իսկ սա արդեն վկայում է այն մասին, որ մարդասպանները չեն շտապել լքել հանցագործության վայրը, և այնքան արհեստավարժ են եղել, որ հավաքել են հանցագործության ապացույցներն ու տարել իրենց հետ:
Նշենք, որ արդեն իսկ Հայատան է ժամանել սպանվածի կինը, ով, մեր տեղեկություններով, մասնակցում է բոլոր քննչական գործողություններին:
Նշենք, որ, ըստ մամուլի, քաղաքացի 46-ամյա Համլետ Ասատրյանը Հայաստան էր եկել մի քանի օր առաջ՝ հուլիսի 9-ին` հանգստանալու նպատակով:
Նա բնակվում էր Ռոստովի մարզի Ազով քաղաքում՝ կնոջ և երեխաների հետ:
Ասատրյանը ծնունդով Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար գյուղից է, սակայն շուրջ 20 տարի է, ինչ հեռացել էր հայրենի գյուղից ու բնակություն հաստատել Ռոստովում և համարվում է կայացած գործարար։

Стали известны новые подробности инцидента с убийством гражданина РФ в Ереване 07/14/2015 14:01 | Актуальная тема
В инциденте с убийством армянина с российским гражданством, найденного 12 июля мертвым в одном из домов в спальном районе Еревана, много загадочного.
Напомним, окровавленное тело 46-летнего гражданина РФ Гамлета Асатряна с огнестрельными ранениями в области шеи было обнаружено два дня назад в квартире 14, расположенной в доме на улице Оганова 17 в ереванском районе Малатия-Себастия.
Согласно запросам газеты “Айкакан жаманак”, никто из соседей в день инцидента не встречал ни одного подозрительного субъекта и даже не слышал звуков выстрелов.
Соседи также рассказали корреспонденту издания о наличии видеокамеры, установленной над дверью дома.
Примечательно также, что после инцидента, согласно распространенной СК Армении официальной информации, “при осмотре места происшествия в спальном шкафу был обнаружен черный пистолет длиной 10 см”.
По имеющимся у ИА “ФактИнфо” сведениям, хозяин дома в момент убийства был в домашней одежде, а тело мужчины было обнаружено в гостиной, что, в свою очередь, свидетельствует о том, что он сам открыл дверь и знал гостей. По крайней мере, если бы он заподозрил неладное, то, возможно, достал бы пистолет из шкафа.
Тот факт, что пистолет остался на месте, указывает на то, что хозяин дома не почувствовал опасности и даже не подозревал о злых намерениях визитеров.
По сведениям агентства, в убитого стреляли из двух разных автоматов. Странным представляется тот факт, что в доме не обнаружено ни одной гильзы, что указывает на то, что убийцы не спешили покинуть место преступления и действовали профессионально, забрав с собой улики.
Отметим, что в Армению уже прибыла супруга убитого мужчины, которая, по сведениям агентства, участвует во всех следственных действиях.
Согласно муссируемой в прессе информации, 46-летний Гамлет Асатрян приехал в Армению 9 июля с целью провести здесь свой отдых, а проживал он в городе Азов Ростовской области с женой и детьми.
Асатрян родом из села Цовинар Гегаркуникской области Армении, однако уже 20 лет живет в РФ и слыл успешным предпринимателем.