Հունիսի 23-ին Ոստիկանությունը միտումնավոր կերպով փորձ է արել խոչընդոտել լրագրողների աշխատանքը. Լրատվամիջոցների հայտարարությունը 07/14/2015 12:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ այսօր հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների կապակցությամբ:
«Ս.թ հունիսի 23-ին ՀՀ ոստիկանությունը ոչ միայն Բաղրամյան պողոտայում ընդդեմ էլէկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման խաղաղ ցույցի մասնակիցների նկատմամբ բռնի ուժ գործադրեց, այլեւ այդ ցույցը լուսաբանող ավելի քան մեկ տասնյակ լրագրողների նկատմամբ. մասնագիտական տեխնիկա կոտրվեց, հիշողության կրիչներ առգրավվեցին, մի քանի լրագրողներ ստացան մարմնական վնասվածքներ, մի քանիսն էլ բերման ենթարկվեցին ոստիկանության բաժանմունքներ:
Հատկապես մտահոգիչ է այն, որ բռնության ենթարկված բոլոր լրագրողներն էլ կրում էին համպատասխան վկայագրերը /բեյջերը/ եւ նրանց` լրագրող լինելու մասին ոստիկանության աշխատակիցները քաջատեղյակ էին, ուստի կարելի է արձանգրել` որ հունիսի 23-ին Ոստիկանությունը միտումնավոր կերպով փորձ է արել խոչընդոտել լրագրողների աշխատանքը: Մտահոգիչ է նաեւ այն, որ այս արարքին անմիջապես համապատասխան իրավական ընթացք չտրվեց:
Ամբողջ տասն օր երկմտելուց հետո միայն` հուլիսի 3 –ին, օրենքով սահմանված վերջին օրը Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործ հարուցեց: 2004թ. ապրիլից հետո սա աննախադեպ երեւույթ է, որը համապատասխան իրավական գնահատականի չարժանանալու դեպքում` կարող է անցանկալի հետեւանքներ ունենալ Հայաստանում խոսքի ազատության վրա:
Օրերս էլ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեում iLur.am կայքի պատասխանատուի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 353 հոդվածի 2-րդ մասով՝ «Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկամսյա ժամկետում» չկատարելու պատճառաբանությամբ: Հիշեցնենք, որ անցած տարի երկու լրատվամիջոցների՝ iLur.am-ի եւ «Հրապարակի» նկատմամբ՝ ինֆորմացիայի աղբյուրը հրապարակելու պարտադրանքով դատական ուժի մեջ մտած վճիռ կա, ինչն անթուլատրելի է:
Մամուլի վրա այս ակնհայտ հարձակումից զատ վերջին օրերին փորձ է արվում վերաթարմացնել նաեւ Հայաստանում անկախ մամուլին դատական գործընթացների միջոցով ֆինանսական ճնշումների ենթարկելու պրակտիկան: 24.06.2015 թվականից «Ժողովուրդ» օրաթերթի հաշվեհամարներն արգելանքի տակ են:
Դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանն անտեսելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կողմից 2011թ․ նոյեմբերի 15-ին կայացված թիվ ՍԴՈ 997 որոշմամբ սահմանված չափանիշները, ակնհայտ անհամարժեք տուգանք է սահմանել՝ օրաթերթին պատրադրելով գործարար Խաչիկ Խաչատրյանին վճարել մոտ 2 մլն դրամ: Սա նյութական ծանր բեռ է, որը վճռորոշ բացասական ֆինանսական ազդեցությունը կունենա թերթի գործունեության վրա: «Հրապարակ» օրաթերթի դեմ եւս երկու դատական վարույթներ կան… Մասնավորապես «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արա Բաբլոյանը «Հրապարակի»-ից պահանջում է 2 մլն դրամի փոխհատուցում:
Ստիպված ենք արձանագրել, որ Հայաստանում ազատ մամուլի նկատմամբ ճնշումները ոչ միայն չեն թուլանում, այլ ձեռք են բերում նորանոր, առավել անհաղթահարելի դրսեւորումներ:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրատվամիջոցների ղեկավարներս, դատապարտում ենք խոսքի ազատության դեմ իրականացվող վերը թվարկված բռնաճնշումների բոլոր ձևերը՝ կոչ անելով իշխանություններին
1. ձեռնպահ մնալ մամուլի գործունեությունը սահմանափակող ցանկացած քայլից։
2. ձեռնարկել միջոցներ լրատվամիջոցներին օժանդակելու, նրանց գործունեության անկախության երաշխավորը լինելու ուղղությամբ։

Ряд армянских СМИ выступили с заявлением по поводу действий полиции в отношении журналистов в ходе событий 23 июня 07/14/2015 15:01 | Актуальная тема
Ряд армянских СМИ выступили во вторник с совместным заявлением по поводу действий сотрудников полиции в отношении журналистов, имевших место 23 июня в ходе разгона акции протеста против подорожания электроэнергии на проспекте Маршала Баграмяна в Ереване.
“23 июня текущего года полиция Армении применила грубую силу не только в отношении участников мирной акции протеста на проспекте Баграмяна, но и более десятка журналистов, освещавших акцию. Была разбита профессиональная аппаратура, изъяты носители, несколько журналистов получили телесные повреждения, нескольких доставили в полицейские участки.
Особую обеспокоенность вызывает тот факт, что у всех подвергшихся насилию журналистов были при себе бейджи, и стражи порядка были прекрасно осведомлены о том, что они являются журналистами, поэтому можно констатировать, что 23 июня полиция намеренно пыталась воспрепятствовать деятельности журналистов. Вызывает обеспокоенность и тот факт, что эти деяния не удостоились соответствующей правовой оценки.
И только спустя целых 10 дней, 3 июля, в последний установленный законом срок, Специальная следственная служба возбудила уголовное дело. После апреля 2004 года это беспрецедентное явление, которое при отсутствии соответствующих правовых оценок, может обернуться нежелательными последствиями для свободы слова в Армении.
На днях также стало известно, что в Следственном комитете возбуждено уголовное дело в отношении ответственного лица информационного портала iLur.am. Дело возбуждено по признакам ч.2 ст.353 УК РА(Неисполнение вступившего в законную силу судебного акта в течение месяца после его вступления в законную силу).
Напомним, что в прошлом году вступили в силу решения суда, обязывающие iLur.am и “Грапарак” обнародовать источники информации, что является неприемлемым.
Помимо этих очевидных нападок на прессу в последний период в Армении проводится попытка обновления практики оказания финансового давления на независимые СМИ посредством судебных процессов. С 24.06.2015 года все счета газеты “Жоговурд” находятся под арестом.
Судья Рубен Нерсисян, проигнорировав установленные решением КС от 15 ноября 2011 года критерии, определил заведомо несоразмерный штраф, обязав газету выплатить предпринимателю Хачику Хачатряну 2 млн. драмов. Это - тяжелое материальное бремя, которое возымеет судьбоносное негативное финансовое воздействие на деятельность газеты. В отношении газеты “Грапарак” имеются два судебных производства. В частности, руководитель медцентра “Арабкир”, депутат парламента Армении Ара Баблоян требует у газеты “Грапарак” компенсацию в размере 2 млн. драмов.
Вынуждены констатировать, что давление в отношении свободной прессы в Армении не только не ослабевает, но и принимает новые, гораздо более неотвратимые формы.
Мы, нижеподписавшиеся, осуждаем все вышеперечисленные формы оказания давления на свободу слова, призывая власти:
1. воздержаться от любых шагов, ограничивающих деятельность СМИ;
2. предпринять меры для оказания содействия СМИ, обеспечения гарантий независимой деятельности СМИ".
Свои подписи под заявлением поставили главный редактор газеты “Аравот” Арам Абрамян, главный редактор газеты “Жаманак” и “1in.am” Арман Бабаджанян, главный редактор газеты “Жоговурд” и “ArmLur.am” Тагуи Товмасян, главный редактор газеты “Айкакан Жаманак” и “Armtimes.com” Анна Акопян, главный редактор газеты “168 часов” и “168.am” Сатик Сейранян, главный редактор газеты “Грапарак” и “Hraparak.am” Армине Оганян, главный редактор газеты “Чоррорд ишханутюн” Шогер Матевосян.