Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել նախօրեին ՌԴ քաղաքացու սպանության դեպքից 07/13/2015   14:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 46-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի առթիվ։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ՝ 2015 թվականի հուլիսի 12-ին՝ ժամը 18:50-ին, հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ շտապօգնության 72-րդ խումբը կանչով մեկնել է Երևան քաղաքի Օհանովի փողոցի թիվ 17 շենքի բնակարաններից մեկը, որտեղ հայտնաբերվել է տղամարդու դիակ:
Ահազանգի հիման վրա դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի ավագ քննիչի գլխավորությամբ:
Ըստ դեպքի վայրի զննության  մասնակից  Գ.Հայրոյանի հայտարարության՝ մահացածը հանդիսանում է իր քրոջ ամուսինը` 1969թ-ին ծնված Համլետ Ասատրյանը: Դիակի զննությամբ պարանոցի շրջանում հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներին բնորոշ մարմնական վնասվածքներ:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հուլիսի 12-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նույն օրը որոշում է կայացվել՝ քննչական խումբ ստեղծելու մասին։
Դեպքի վայրի զննությամբ տան ննջասենյակի պահարանի միջից հայտնաբերվել է 10սմ երկարությամբ սև գույնի ատրճանակ: Զննության են ենթարկվել Համլետ Ասատրյանին պատկանող «Նիսսան Պատռոլ»  մակնիշի և  «Ռոլս Ռոյս Ռայթ» մակնիշի ավտոմեքենաները: Դեպքի վայրից, դիակից վերցվել են նմուշներ, նշանակվել է դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ։
Քննությամբ պարզվել է, որ ազգությամբ հայ Համլետ Ասատրյանը ՌԴ քաղաքացի է, ով Երևան է եկել 2015թ-ի հուլիսի 9-ին և բնակվել նշված բնակարանում։ Դիակը հայտնաբերել է նրա կնոջ եղբայրը՝ Գ.Հայրոյանը, ով անհանգստանալով, որ Հ.Ասատրյանն իրեն չի զանգահարել և չի պատասխանել հեռախոսազանգերին, 2015թ. հուլիսի 12-ին՝ ժամը 18-ի սահմաններում, գնացել է նշված բնակարան, իր բանալիով բացել բնակարանի մուտքի դուռը և նախասրահում տեսել Հ.Ասատրյանի դին` արնաշաղախ վիճակում:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հանցագործությունը բացահայտելու, դեպքի հանգամանքները, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը  պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении завел уголовное дело по факту убийства армянина с российским гражданством в Ереване 07/13/2015   15:06  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства 46-летнего армянина из РФ, найденного мертвым в одной из ереванских квартир, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным отделом административного района Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван. по признакам части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса. В тот же день было принято решение о создании следственной группы.
12 июля 2015 года, примерно 18:50 поступило сообщение о том, что 72-ая бригада скорой помощи отправилась по вызову в один из домов, расположенных по адресу Оганова №17, где был обнаружен труп мужчины.
На место происшествия выехала следственно-оперативная группа во главе со старшим следователем следственного отдела административного района Малатия-Себастия. Согласно заявлению Г. Айрояна, участвовавшего при осмотре места инцидента, погибший – Гамлет Асатрян 1969 года рождения - являлся его зятем. При осмотре тела на шее погибшего были обнаружены телесные повреждения с признаками, характерными для огнестрельных ранений.
При осмотре места происшествия в спальном шкафу был обнаружен пистолет черного цвета длиной 10 см. Были осмотрены также принадлежащие Гамлету Асатряну автомобили марок “Nissan Patrol ” и “Rolls-Royce Wraith”.С места происшествия и с тела погибшего взяты образцы, назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-баллистическая экспертизы.
Следствием было установлено, что армянин по национальности Гамлет Асатрян являлся гражданином РФ. Он приехал в Ереван 9 июля 2015 года и проживал в указанном доме.  Труп обнаружил его шурин, Г. Айроян, который, забеспокоившись, что Г. Асатрян не звонит им и  не отвечает на их звонки, 12 июля 2015 года, около 18:00 отправился в указанную квартиру, открыл своим ключом входную дверь  и застал в гостиной окровавленное тело Г. Асатряна.
“Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на раскрытие преступления, а также обеспечение всестороннего и объективного расследования всех обстоятельств инцидента и установление личности предполагаемого преступника. Расследование продолжается”, - говорится в сообщении СК.