Գիշերային կրակոցներ Գառնիում. կա ձերբակալված 07/10/2015 19:00 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Մեկ անձ ձերբակալվել է։
2015 թվականի հուլիսի 10-ին ոստիկանության Կոտայքի բաժնում Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքի ղեկավար Աշոտ Վարդանյանից ահազանգ է ստացվել, որ նույն գյուղում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, հնչել են կրակոցներ, որի հետևանքով վնասվել է որդու ավտոմեքենան, ապա գրավոր հաղորդում է ստացվել նաև գյուղապետի որդուց՝ Մարզպետ Աշոտի Վարդանյանից։
Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են զինված միջադեպի հանգամանքները։
Նախնական քննության արդյունքներով՝ 2015 թվականի հուլիսի 9-ի երեկոյան Մարզպետ Աշոտի Վարդանյանի, նրա երկու ազգականների և համագյուղացի Ռուբիկ Հակոբյանի միջև Գառնի գյուղի տարածքում առաջացել է վիճաբանություն՝ ավտոմեքենաներով ճանապարհը միմյանց չզիջելու պատճառով։ Այն շարունակվել է գազալցակայանի շրջակայքում, ինչը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ընթացքում, քննության տվյալներով, Ռ.Հակոբյանն ինքնաձիգով կրակահերթ է արձակել։ Վնասվել են գյուղապետի որդու ավտոմեքենան, գազալցակայանի սպասասրահի և օժանդակ շինության ապակիները:
Պարզվել է նաև, որ վիճաբանությանը միջամտել են համայնքի ղեկավար Աշոտ Վարդանյանը, Ռուբեն Հակոբյանի մտերիմները՝ Ա.Սահակյանը և Ա. Հայրապետյանը. նախնական տվյալներով՝ վերջիններս ևս ինքնաձիգից կրակահերթ են արձակել։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են տարբեր տրամաչափի պարկուճներ, գնդակ, արնանման հետքեր, ավտոմեքենայի վրա հայտնաբերվել է հրազենային 21 վնասվածք։
Զինված խուլիգանություն կատարելու, ապօրինի զենք ու ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով Ա.Սահակյանը ձերբակալվել է, հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ զինված խուլիգանության մյուս մասնակիցներին հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու ուղղությամբ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ, հստակեցվում են մասնակիցների ամբողջական շրջանակը, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները։
Մի շարք անձանցից վերցվել են փորձանմուշներ, առգրավվել հագուստները, նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատակենսաբանական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Միջնորդություններ են ներկայացվել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ վիճաբանությանը մասնակցած անձանց բնակարաններում խուզարկություն կատարելու թույլտվություն ստանալու մասին:

Стрельба произошла в армянском селе Гарни: есть задержанный 07/11/2015   10:01  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту инцидента со стрельбой в армянском селе Гарни, один человек задержан, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по Котайкской области возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 258(Хулиганство, совершенные с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
10 июля 2015 года в отдел Полиции Армении по Котайкской области поступило сообщение от руководителя общины Гарни Ашота Варданяна, согласно которому в том селе произошла потасовка со стрельбой, в результате которой была поврежден автомобиль его сына. Вслед за этим поступило также письменное заявление от сына главы села – Марзпета Ашотовича Варданяна.
В результате предпринятых в рамках уголовного дела следственных и процессуальных действий был установлен ряд обстоятельств вооруженного инцидента.
По предварительным результатам расследования, вечером 9 июля 2015 года между Марзпетом Ашотовичем Варданяном, его двумя родственниками и его односельчанином Рубиком Акопяном произошла ссора из-за нежелания водителей автомобилей уступить дорогу друг другу. Перепалка, продолжившаяся в окрестностях газозаправочной станции, переросла в драку, во время которой, по данным следствия, Р. Акопян открыл огонь из автомата. В результате инцидента был поврежден автомобиль сына главы села, а также стекла в зале ожидания АГЗС и прилегающей к ней постройке.
Выяснилось также, что в ссору вмешался руководитель общины Ашот Варданян, близкие Рубена Акопяна – А. Саакян и А. Айрапетян. По предварительным данным, они также открыли стрельбу из автомата. При осмотре места происшествия найдены гильзы разного калибра, пуля, следы, похожие на следы крови, на машине обнаружено 21 огнестрельное повреждение.
По подозрению в совершении вооруженного нападения, а также незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов задержан А. Саакян. Соответствующим подразделениям полиции дано поручение предпринять меры, направленные на обнаружение остальных участников вооруженного хулиганства и представить следствию.
Расследование продолжается, проводятся необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств инцидента, уточняется весь круг участников, действия каждого из них.
У ряда лиц взяты образцы на анализ, изъята одежда, назначена судебно-медицинская, судебно-трасологическая, судебно-биологическая, судебно-баллистическая экспертизы. В суд общей юрисдикции Котайкской области представлены ходатайства о получении разрешения на проведение обыска в квартирах участников потасовки.