Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել Սիլիկյան թաղամասի միջադեպից 07/10/2015   16:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Սիլիկյան թաղամասում զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Երեք անձ ձերբակալվել է։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից, հուլիսի 9-ին` ժամը 14:30-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել Սիլիկյան թաղամասի բնակչուհուց, որ համագյուղացի Կառլեն Մարտիրոսյանն իրենց տան բակում փայտով հարվածել է իրեն և պատճառել ֆիզիկական ցավ, որից հետո Կ.Մարտիրոսյանը, Հրանտ, Հրաչ, Աշոտ  Մարտիրոսյանները հետապնդել են իր անչափահաս որդուն, հայհոյել, երկաթյա և փայտյա մահակներով դիտավորությամբ վնասել իր ավտոմեքենան։
Ահազանգի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է քրեական գործ և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Նախնական քննության արդյունքներով՝ 2015թ. հուլիսի 9-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Սիլիկյան թաղամասի բնակիչներ Աշոտ, Հրաչյա, Հրանտ Կառլենի Մարտիրոսյանները և Կառլեն Հրաչյայի Մարտիրոսյանը, հասարակության անդամների նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով, հասարակական վայրում վարքագծի կանոնները ցուցադրական կերպով անտեսելով, սեփական անձի առավելությունն ընդգծելու մոլուցքով տարված, Երևան քաղաքի Սիլիկյան 3-րդ թաղամասի տներից մեկի  բակում շուրջ 20 րոպե տևողությամբ հնչեցրել են հայհոյանքներ, որպես զենք օգտագործվող մահակով հարվածել նույն տան բնակչուհի Մարինա Ավետիսյանի որովայնին, ապա մահակով հարվածել վերջինիս անչափահաս որդու կողմից վարվող «ՎԱԶ 2109» մակնիշի ավտոմեքենայի դիմապակուն։
Քննությամբ պարզվել է, որ անչափահաս տղան ավտոմեքենայով փորձել է դիմել փախուստի, ում  հետապնդել են,  կանգնեցրել ավտոմեքենան և մահակներով դիտավորությամբ հարվածել ավտոմեքենային։
Ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է կատարված հանցագործության շարժառիթը: Շարունակվում է քննություն իրականացնել՝ մասնակիցներից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու և համապատասխան իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 9-ին երեք անձ՝ Աշոտ, Հրաչյա և Հրանտ  Կառլենի Մարտիրոսյանները ձերբակալվել են:
10.07.2015թ. որոշում է կայացվել՝ Կառլեն Հրաչյայի Մարտիրոսյանին ձերբակալելու մասին, որի կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի աշխատակիցներին:

Следственный комитет Армении представил подробности инцидента в ереванском квартале Силикян 07/10/2015   17:22  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту хулиганства в ереванском квартале Силикян, задержаны трое человек, сообщается на официальном сайте Следственного комитета Армении.
Дело заведено Следственным отделом административных районов Ачапняк и Давташен следственного управления по городу Ереван по части 4 статьи 258(хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса РА.
Как сообщается на сайте Следственного комитета Армении, 9 июля, в 14:30 в центр оперативного управления управления Полиции Армении по городу Ереван поступило сообщение от жительницы квартала Силикян, согласно которому ее односельчанин Карлен Мартиросян в саду их дома ударил ее палкой, причинив ей физическую боль, после чего Карлен, Грант, Грач, Ашот Мартиросяны преследовали ее несовершеннолетнего сына, нецензурно выругались в его адрес, умышленно повредили их автомобиль, нанося удары железными и деревянными дубинками.
По подготовленным на основе сообщения материалам было возбуждено уголовное дело и предприняты необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств инцидента.
По предварительным данным следствия, 9 июля 2015 года, примерно в 13:30 жители ереванского квартала Силикян - Ашот, Грачья, Грант Карленовичи Мартиросяны и Карлен Грачьевич Мартиросян, - проявив явное неуважение к обществу, демонстративно пренебрегая правилами поведения в общественном месте, одержимые манией величия, во дворе одного из домов в квартале Силикян на протяжении 20 минут нецензурно ругались, ударили жительницу того же дома Марину Аветисян дубинкой по животу, а затем разбили дубинкой лобовое стекло автомобиля марки “ВАЗ2109”, управляемого ее несовершеннолетним сыном.
Следствием было установлено, что несовершеннолетний парень пытался скрыться от них на автомобиле, однако за ним устроили погоню, остановили машину и умышленно стали бить дубинками по автомобилю.
В результате предпринятых следственных и процессуальных действий был установлен мотив преступления. Продолжается производство расследования, направленного на персонификацию действий каждого из участников и дачу им соответствующей правовой оценки.
В рамках расследования уголовного дела 9 июля были задержаны трое человек: Ашот, Грачья и Грант Мартиросяны.
10.07.2015г. принято решение о задержании Карлена Мартиросяна, привести в исполнение которое поручено сотрудникам маштоцского отдела Полиции.