Իսրայելի խորհրդարանում կրկին բարձրացվել է Հայոց ցեղասպանության հարցը 07/09/2015   11:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Իսրայելի խորհրդարանի (Քնեսեթ) նախագահ Յուլի Էդելսթեյնը կրկին  կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Թուրքական «turkishny» լրատվակայքը, հղում անելով Իսրայելի պետական ռադիոյին, նշում է, որ  հուլիսի 8-ին Իսրայելի խորհրդարանի օրակարգում եղել է նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը: Որոշում է կայացվել ցեղասպանության մասին օրինագիծ պատրաստել:
Էդելսթեյնը վերոնշյալի մասին խոսել է, Իսրայելի խորհրդարանում կազմակերպված  կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Նա նաև նշել է, որ Իսրայելը հաշվի առնելով իր դիվանագիտական հարաբերությունները Հայաստանի ու մյուս երկրների հետ չպետք է որդեգրի այնպիսի դիրքորոշում, թե իբր ցեղասպանություն տեղի չի ունեցել:
Նշենք, որ ապրիլի 24-ին  Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին Իսրայելի Հայաստան էր ուղարկել իր խորհրդարանական պատվիրակությունը:
12:30 27/06/2015  |  Միջազգային լրահոս«Շարժվել միասին». հայ-թուրքական համատեղ նախագիծ՝ ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության
15:59 19/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքերն անհանգստացած են Բելգիայի վարչապետի` Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումից
14:01 28/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԴեմիրթաշին քննադատում են Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու համար

Спикер Кнессета Израиля вновь призвал признать Геноцид армян 07/09/2015   12:07  |  Актуальная тема
Как передает турецкий новостной портал «turkishny» со ссылкой на государственное радио Израиля, 8 июля в повестку заседания израильского парламента был включен вопрос о Геноциде армян. Было принято решение подготовить законопроект о геноциде.
Эдельштейн говорил о вышеотмеченном в ходе организованного в парламенте Израиля заседания комиссии по образованию,культуре и спорту.
Он также отметил,что Израиль, учитывая свои дипломатические отношения с Арменией и другими странами, не должен придерживаться такой позиции, согласно которой геноцида якобы не было.
Отметим,что Израиль для участия в состоявшихся 24 апреля мероприятиях по случаю 100-ой годовщины Геноцида армян отправил в Армению парламентскую делегацию.