Ավագյան եղբայրներից պահանջել են 32.000 ԱՄՆ դոլար՝ սպառնալով վնասել նրանց և ընտանիքի անդամներին 07/09/2015   16:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է հրազենի գործադրմամբ Նորքի բնակիչ Յու.Ավագյանին պատկանող գույքը դիտավորյալ վնասելու, ապօրինի զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, նախաքննությամբ պարզվել է  առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, շարժառիթը, բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ բռնության սպառնալիքով փորձ է կատարվել Ավագյան եղբայրներից հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Քրեական գործով ձեռնարկված բազմածավալ  քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի բնակիչներ Հայրապետյան եղբայրները, տեղեկանալով, որ Ավագյան եղբայրները գտնվում են ֆինանսական բարվոք վիճակում, մտադրվել են առանձնապես խոշոր չափի գումար շորթել։
Իրենց մտադրությունն իրականացնելու նպատակով 2015թ. փետրվարի 20-ին` ժամը 03:40-ի սահմաններում, Հայրապետյանները «Վազ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայով գնացել են Յու. Ավագյանի տան մոտակայք, եղբայրներից մեկը վարել է ավտոմեքենան, իսկ մյուսը նախապես վերցրած  ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել Յու. Ավագյանի տան ավտոտնակի դարպասների ուղղությամբ, որի հետևանքով վնասվել է նաև  ավտոտնակում կայանված «Տոյոտա Լանդ Կրույզեր» մակնիշի ավտոմեքենան` պատճառելով խոշոր չափի գույքային վնաս:
Դեպքից մի քանի օր անց՝ 2015թ. մարտի 2-ի առավոտյան, եղբայրներից մեկը  «ՈՒԶՌԳՄ» տեսակի պայթուցիչով «ՌԳԴ-5» տեսակի ձեռքի նռնակը մետաղալարով ամրացրել է Ավագյանի տան դարպասին, ինչից հետո պատրաստել և տարբեր անձանց անուններից «Հայ-Փոստ»-ի միջոցով  Ավագյան եղբայրներին ուղարկել են սպառնալից նամակներ՝  պահանջելով 32.000 ԱՄՆ դոլար տրամադրել՝ սպառնալով  հակառակ պարագայում վնասել նրանց և ընտանիքի անդամներին։
Քննությամբ նաև բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ Հայրապետյան եղբայրներն ապօրինի ձեռք են բերել ու պահել զենք և ռազմամթերք, որը հայտնաբերվել է  օրենքով սահմանված կարգով կատարված խուզարկությունների արդյունքում. Կոտայքի մարզի ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկին կից գտնվող, Ս.Հայրապետյանին պատկանող քարի մշակման արտադրամասի տանիքում և Նորքի 2-րդ փողոցում գտնվող  տանը հայտնաբերվել է ԱԿ տեսակի 4 ինքնաձիգ, 1 նռնականետ, ռազմամթերք հանդիսացող 736 հատ  5,45 մմ տրամաչափի ինքնաձիգի, 942 հատ 7,62մմ տրամաչափի ինքնաձիգի, 172 հատ 7,62մմ տրամաչափի ռևոլվերային, 22 հատ 7,62մմ տրամաչափի նշանառու հրացանի, 355 հատ 5,6մմ տրամաչափի և 2 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 40մմ տրամաչափի «ՊԳ-7Մ» տեսակի կրակոցի գլխիկ և «Ֆ-1» տեսակի ձեռքի մարտական բեկորային նռնակ ու «ՌԳԴ-5» տեսակի ձեռքի նռնակ` «ՈՒԶՌԳՄ» տեսակի պայթուցիչով:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Հայրապետյան եղբայրներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի, 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

Двое вымогателей в Ереване требовали у братьев $32 тыс., угрожая навредить им и их домочадцам 07/09/2015 18:23 | Актуальная тема
Следственным отделом административных районов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета по городу Ереван завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту умышленного повреждения принадлежащего жителю Норка Ю. Авагяну имущества, совершенного с применением оружия, а также незаконного приобретения и хранения оружия и боеприпасов.
Как сообщается на сайте СК Армении, следствием были установлены личности предполагаемых преступников, мотив преступления, добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что под угрозой применения насилия была совершена попытка хищения у братьев Авагянов денежной суммы в особо крупном размере.
В результате предпринятых в рамках расследования уголовного дела крупномасштабных следственных и процессуальных действий выяснилось, что жители Еревана, братья Айрапетяны, узнав о финансовом благосостоянии братьев Авагянов, вознамерились выманить у них особо крупную сумму денег.
20 февраля 2015 года, примерно в 03:40 Айрапетяны для воплощения своего замысла на автомобиле марки “ВАЗ 2121” подъехали к дому Ю. Авагяна. Один из братьев управлял автомобилем, а другой открыл огонь из автомата по воротам гаража дома Ю. Авагяна, в результате чего был поврежден также припаркованный в гараже автомобиль марки “Toyota Land Cruiser”.
Спустя несколько дней после инцидента, утром 2 марта 2015 года, один из братьев закрепил металлической проволокой ручную гранату “РГД-5” с запалом “УЗРГМ” к воротам дома Авагяна, после чего подготовил и от имени разных людей отправил через “Армпочту” братьям Авагянам письма с угрозами, требуя выдать 32 000 долларов США, угрожая в противном случае навредить им и членам их семьи.
Следствием также было добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что братья Айрапетяны незаконно приобрели и хранили оружие и боеприпасы, которые были обнаружены в результате обыска, произведенного в установленном законом порядке. На крыше принадлежащего С. Айрапетяну цеха по обработке камня, расположенного рядом с уголовно-исполнительным учреждением МЮ РА “Абовян” в Котайкской области, и дома по 2-й улице Норка обнаружены 4 автомата “АК”, один гранатомет, 736 патронов к автомату калибра 5,45мм, 942 патрона к автомату калибра 7,62мм, 172 патрона к револьверу калибра 7,62мм, 22 патрона к ружью калибра 7,62мм, 355 патронов калибра 5,6мм и 2 патрона калибра 9мм, а также головная часть выстрела “ПГ-7М” калибра 40мм и ручная боевая осколочная граната “Ф-1” и ручная граната “РГД-5” с запалом “УЗРГМ”.
На основе добытых в ходе досудебного производства доказательств братьям Айрапетянам предъявлено обвинение по признакам пункта 2 части 3 статьи 182, пункта 1 части 2 статьи 185 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.