Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը 07/08/2015 19:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին, առկա խնդիրներին և կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու ուղղությամբ հետագա հնարավոր ջանքերին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Հանրապետության Նախագահը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ, ինչպես նաև խնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հանձնառությունը: Նախագահը Սարգսյանը կարևորել է ս.թ. մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերին, ներառյալ` այդ երկրների նախագահների մակարդակով 2009թ-ից ի վեր արված հայտարարություններին:
Հերբերտ Զալբերն ընդգծել է, որ Ռիգայի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հռչակագրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ձևակերպումները, իրավամբ, արդար էին և միանգամայն համարժեք իրավիճակին:
Նա վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին, շեշտելով, որ այդ ձևաչափի պահպանման հարցում ԵՄ դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:

Герберт Зальбер: Позиция ЕС в вопросе сохранения формата МГ ОБСЕ для урегулирования карабахского конфликта остается неизменной 07/09/2015   09:58  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян накануне принял Специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности, нынешнего этапа переговорного процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, имеющихся проблем и дальнейших возможных шагов по продвижению процесса урегулирования, а также развития сотрудничества Армения-Евросоюз.
Президент еще раз подчеркнул, что Армения высоко оценивает сбалансированную позицию Евросоюза по нагорно-карабахскому конфликту, а также обязательство по созданию благоприятной атмосферы для всеобъемлющего решения проблемы. Президент Серж Саргсян отметил важность полноценной поддержки состоявшимся 21-22 мая с.г. в Риге саммитом Восточного партнерства усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ, прилагаемых в направлении урегулирования нагорно-карабахского конфликта, включая заявления президентов этих стран, сделанные с 2009 года.
Герберт Зальбер подчеркнул, что формулировки относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта в принятой по итогам Рижского саммита декларации были действительно справедливы и полностью эквивалентны ситуации.
Он подтвердил поддержку ЕС переговорам, идущим в рамках формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ, акцентировав, что в вопросе сохранения этого формата позиция ЕС остается неизменной.