Բաղրամյան պողոտայում հունիսի 23-ին լրագրողի աշխատանքին խոչընդոտելու, բռնություն գործադրելու դեպքերով հարուցվել է քրեական գործ 07/03/2015 12:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՔԾ-ն քրեական գործ է հարուցել հունիսի 23-ի առավոտյան Բաղրամյան պողոտայում ցուցարարների ցրելու ժամանակ լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունները կապակցությամբ։
Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված հաղորդումների, նյութերի և տեսաձայնագրությունների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ Երևանի Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած ցույցը, ապա նստացույցը դադարեցնելու նպատակով 2015 թվականի հունիսի 23-ին իրականացվող հատուկ միջոցառումների ընթացքում, ինչպես նաև հետագա օրերին, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում, հարակից տարածքներում և ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում ցույցի մասնակիցների և իրադարձությունները լուսաբանող մի շարք լրագրողների նկատմամբ գործադրել են բռնություն, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, վնասել կամ ոչնչացրել վերջիններիս տեսաձայնագրող սարքերը, որով խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությունը` անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Բռնություն գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ և 164-րդ հոդվածների 2-րդ մասերով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Уголовное дело заведено по факту препятствования работе журналистов в ходе акции протеста на проспекте Баграмяна в Ереване 07/03/2015   13:22  |  Актуальная тема
Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело по факту препятствования работе журналистов в ходе акции протеста 23 июня на проспекте Маршала Баграмяна в Ереване, сообщает пресс-служба ведомства.
Дело заведено по ч.2 ст.309(Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств), ч.2 ст.164(Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенные должностным лицом с использованием своего должностного положения), и ч.1 ст.185 (Умышленные уничтожение или повреждение имущества) Уголовного кодекса Армении.
“При изучении сообщений и видеоматериалов, опубликованных в СМИ, были добыты данные о том, что в ходе специальных мероприятий, предпринятых 23 июня 2015 года для прекращения акции протеста, организованной гражданской инициативой “Нет грабежу!” на проспекте Баграмяна в Ереване и последовавшей за ней сидячей манифестации”, лица, осуществлявшие специальную государственную службу, выйдя явно за рамки своих полномочий, применили на проспекте Баграмяна, площади Свободы, прилегающих к ним территориях и в различных отделениях полиции силу в отношении участников акции протеста и некоторых освещающих события журналистов, причинили им телесные повреждения, повредили или уничтожили их аудио-видео технику, тем самым воспрепятствовав законной профессиональной деятельности журналистов и нанеся существенный урон правам лиц, организаций и законным интересам общества и государства”, - говорится в сообщении.