Լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստի առթիվ ՀՔԾ–ն քրեական գործ է հարուցե՞լ. «Ժողովուրդ» 07/02/2015   09:03  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ հունիսի 23-ին Բաղրամյան փողոցում էլէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել:
Իսկ թե քանի ոստիկան կպատժվի լրագրողներին խոչընդոտելու համար, դեռ պարզ չէ: Թերթը հիշեցնում է, որ մամուլի հրապարակումների հիման վրա ՀՔԾ-ում նյութեր էին նախապատրաստվում:
«Մեզ հասած տեղեկություններով՝ այս մեկ շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ լրագրողներ են հրավիրվել հարցաքննության, ավելին՝ ՀՔԾ-ում նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, որից հետո էլ որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցել՝ ՀՀ քր. օր. 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով: «Ժողովուրդ»-ը փորձեց տեղեկությունը պաշտոնապես ճշտել հատուկ քննչական ծառայության լրատվական բաժնից, սակայն ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Միքայել Ահարոնյանը հայտնեց, որ դեռ նյութեր են նախապատրաստվում»,-գրում է թերթը։

“Жоховурд”: Специальная следслужба Армении завела уголовное дело по факту воспрепятствования работе журналистов 23 июня в Ереване 07/02/2015   12:21  |  Пресса
По факту воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналистов во время состоявшейся 23 июня акции протеста на проспекте Баграмяна против повышения тарифа на электроэнергию, в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело, пишет газета “Жоховурд”(“Народ”).
А сколько полицейских будут наказаны за препятствование работе журналистов, пока не ясно. СМИ напоминает, что Специальная следслужба готовила материалы на основе публикаций в прессе.
“Согласно дошедшим до нас сведениям, в течение этой недели многие журналисты были вызваны на допрос, более того, в ССС был назначен ряд экспертиз, после чего было принято решение о заведении уголовного дела по части 1 статьи 164 УК РА. Издание попыталось уточнить достоверность этой информации в пресс-службе ССС, однако пресс-секретарь службы Микаел Агаронян сообщил, что пока еще идет подготовка материалов”, - пишет “Жоговурд”.