Վարչապետը պատրաստ է լսել տնտեսության առողջացման առաջարկները 07/02/2015 13:08 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դռները բաց են բոլոր ողջամիտ առաջարկների համար և ցանկացած առաջարկ, որը կօգնի ընդհանուր գործին, կգնահատվի ըստ արժանվույն,- այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով,- ցանկացած առաջարկ, որը կօգնի մեր ընդհանուր գործին կգնահատվի ըստ արժանվույն»:
Հոիկ Աբրահամյանը նաև նշեց, որ Հայաստանը կարիք ունի շահագրգիռ ու առողջ ուժերի, որոնց համատեղ ջանքերի ու աշխատանքի շնորհիվ կկարողանա լուծել տնտեսության առջև ծառացած խնդիրները:
Վարչապետը կառավարության անդամներին հանձնարարեց կազմակերպել ճյուղային, ոլորտային մասնագիտական քննարկումներ, իսկ էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ աջակցել այդ քննարկումներին:
Թե կոնկրետ ո՞ր խնդրի լուծմանն էր առավելապես ուղղված վարչապետի այս հայտարարությունը, դժվար է ասել:
Ինքը՝ վարչապետը, այն կապեց հունիսի 30-ին կայացած «Տնտեսական օրակարագ» համաժողովի հետ, որտեղ գիտական, գործարար ու հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկվել են հայաստանյան տնտեսության առջև ծառացած խնդիրները:
Սակայն հիշեցնենք, որ մասնագիտական քննարկումների ու մասնագետներից կազմված հանձնաժողով կազմելու առաջարկությամբ օրերս հանդես եկավ նաև էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:

Премьер Армении готов выслушать предложения по оздоровлению экономики 07/02/2015 13:59 | Актуальная тема
Премьер-министр Армении Овик Абраамян на заседании правительства в четверг заявил, что кабмин готов выслушать предложения по оздоровлению экономики страны.
“Двери правительства Армени открыты для всех людей со здравыми предложениями, и любая инициатива, которая поможет общему делу будет оценена по достоинству”, - сказал премьер.
Овик Абраамян также отметил, что Армения нуждается в заинтересованных и здоровых силах, благодаря совместным усилиям которых сможет решить экономические проблемы.
Премьер поручил членам правительства организовать секторальные обсуждения, а министерству экономики – содействовать этим переговорам.
Напомним, недавно с предложением провести обсуждения и создать экспертную комиссию выступила гражданская инициатива “Нет грабежу!”, протестующая против подорожания электроэнергии.