Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ամերիկահայ բարերարներ Նաջարյանների ընտանիքի անդամներին 07/01/2015 16:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ամերիկահայ բարերարներ Նաջարյանների ընտանիքի անդամներին՝ բժիշկ-բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին, նրանց որդուն՝ Գլենդելի քաղաքապետ Արա Նաջարյանին, նրա կնոջը և որդուն՝ Պալմիրա և Քրիստոֆեր Նաջարյաններին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջողների հետ կապերի վարչությունը:
Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա բարեգործական և մարդասիրական գործունեության համար բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգևատրել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է իրենց գործունեությամբ ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև Հայաստանում և Արցախում հայտնի բժիշկ-բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին ու նրանց ընտանիքի անդամներին, շնորհակալություն հայտնել մեր ժողովրդի համար ամենադժվար պահերին՝ սկսած 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից մինչև արցախյան ազատամարտի տարիներ, երբ վտանգելով իրենց կյանքը նրանք աշխատում էին խրամատներում և վրաններում՝ փրկելով հարյուրավոր զինվորների կյանքեր, մշտապես հայրենիքին զորավիգ լինելու, Հայաստանին ու Արցախին իրենց մասնագիտական գիտելիքներով և կարողություններով, մեծաթիվ նվիրատվություններով աջակցելու համար: Նախագահն ընդգծել է, որ մեր ժողովուրդը ամերիկահայ բարերարների հայրենանվեր գործունեությունը չափազանց բարձր է գնահատում:
Նաջարյանների ընտանիքի անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Նախագահին՝ հայրենիքի բարձր պարգևին իրենց արժանացնելու համար, նշել, որ մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է նման պարգև ստանալը և վստահեցրել են, որ այսուհետ էլ շարունակելու են ամուր պահել կապը Մայր հայրենիքի հետ՝ իրենց հնարավորությունների չափով օգտակար լինելով Հայաստանին ու հայ ժողովրդին:

Президент Армении принял мэра Глэндейла А. Наджаряна и членов его семьи 07/01/2015   17:49  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 1 июля, принял членов семьи Наджарянов – американских врачей-меценатов армянского происхождения Мэри и Вардгеса Наджарянов, их сына – мэра Глэндейла Ару Наджаряна, его супругу и сына – Пальмиру и Кристофера Наджарянов. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
За весомый вклад в дело укрепления связей Армения-Диаспора, многолетнюю благотворительную и гуманитарную деятельность президент Армении наградил Вардгеса и Мэри Наджарянов Орденом “За заслуги перед Отечеством” 2-й степени.
Серж Саргсян поздравил известных своей деятельностью не только в США, но и в Армении и Арцахе врачей-меценатов Вардгеса и Мэри Наджарянов и членов их семьи и поблагодарил их за оказанную в самые тяжелые для армянского народа моменты поддержку, за содействие Армении и Арцаху своими профессиональными знаниями, навыками, многочисленными пожертвованиями. Президент Армении подчеркнул, что армянский народ чрезвычайно высоко ценит деятельность американских меценатов армянского происхождения.
В свою очередь члены семьи Наджарянов выразили благодарность главе армянского государства за присуждение им столь высокой награды, отметив, что это – большая честь и ответственность для них. Они заверили, что намерены и впредь поддерживать тесную связь с исторической Родиной, по мере своих возможностей помогая армянскому народу и Армении.