Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՌԴ իրավապահների կողմից հարուցված քրեական գործի վարույթը կփոխանցվի ՀՀ իրավապահներին 06/30/2015 14:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև երկարատև բանակցություններից հետո որոշում է կայացվել՝ հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՌԴ իրավապահների կողմից հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահներին հանձնելու վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկանում ենք Դատախազության պաշտոնական կայքից:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ.Կոստանյանը բանակցությունների ընթացքում հանդիպում է ունեցել ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկայի, ինչպես նաև ՌԴ ՍԴ նախագահ Վ. Զորկինի հետ:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակի աննախադեպ լինելը, վարույթների փոխանցման հարցը քննարկվել է ոչ միայն երկու երկրների քրեադատավարական օրենսդրության, այլև սահմանադրական և միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Արդյունքում կայացվել է իրավական որոշում՝ ՌԴ քննչական մարմնի վարույթում քննվող քրեական գործը՝ սպանության մասով, ՀՀ իրավապահներին փոխանցելու վերաբերյալ:
Ընթացակարգային հարցերի կարգավորումից հետո գործը կփոխանցվի ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթ: Հստակ ժամկետներ այս պահին նշել հնարավոր չէ: Սակայն հստակ է, որ սպանության գործը քննելու են ՀՀ իրավապահները, արդարադատությունն իրականացնելու են ՀՀ դատարանները, մեղադրանքը պաշտպանելու է գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը, դատավճիռը կայացվելու է Հայաստանի Հանրապետության անունից:
Հաշվի առնելով գործընթացի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը, դրան առնչվող թույլատրելի տեղեկատվությունը պարբերաբար կհրապարակվի պաշտոնական հաղորդագրությունների միջոցով:

Российские правоохранители передадут производство по уголовному делу об убийстве семьи в Гюмри армянским коллегам 06/30/2015   15:16  |  Лента новостей
Российские правоохранители передадут производство по уголовному делу об убийстве семьи в Гюмри армянским коллегам, сообщает во вторник Генеральная прокуратура Армении.
Соответствующее решение было принято по итогам длительных переговоров между прокуратурами Армении и РФ.
Генпрокурор Армении Геворк Костанян в ходе переговоров встретился со своим российским коллегой Юрием Чайкой, а также председателем Конституционного суда РФ Валерием Зорькиным.
“С учетом сложившейся беспрецедентной ситуации, вопрос о передаче производства обсуждался не только с точки зрения уголовно-процессуального законодательства, но и конституционного и международного права. В итоге было принято правовое решение о передаче армянским правоохранителям производства расследуемого следственным органом РФ уголовного дела в части, касающейся убийства”, - говорится в сообщении ведомства.
После урегулирования процедурных вопросов, дело будет передано в производство Следственного комитета Армении. При этом Генпрокуратура не указывает конкретных сроков.
“Однако, одно точно - дело об убийстве будут расследовать правоохранительные органы Армении,вершить правосудие будут армянские суды, обвинение в суде будет поддерживать прокурор, осуществляющий контроль за делом, приговор будет вынесен от имени Республики Армения”, - отметили в ведомстве.