«Սա պառակտում չէ». «Ոչ թալանին» համակարգող խումբ 06/30/2015 13:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ոչ մի պառակտում չկա, մենք Բաղրամյանում լինում ենք»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության համակարգող խորհրդի անդամ Արթուր Քոչարյանը: Նա նաև մեկնաբանեց, թե ինչն էր պատճառը, որ նախաձեռնության անդամները գնացին Ազատության հրապարակ՝ չնայած դեմ կարծիքներին:
«Մենք կարծիքներ ենք հարցրել, կարծիքները բաժանվեցին երկու խմբի, որոնցից մեկի հետ մենք գնացինք Ազատության հրապարակ»,- ասաց Արթուր Քոչարյանը՝ հավելելով, որ Վաղինակ Շուշանյանը փորձեց բացատրել, որ իրենք ուղղակի փոխում են պայքարի հարթակը՝ միաժամանակ մնալով թե՛ բաղրամյանում և թե՛ փողոցային պայքարին դեմ հատվածի հետ՝ Ազատության հրապարակում:
Ասուլիսին ներկա «Ոչ թալանին՚ քաղաքացիական նախաձեռնության համակարգող խորհրդի անդամ Սոֆյա Հովսեփյանն էլ նշեց, որ ժողովրդի գնահատականն է, թե իրենք պառակտվել են:
«Անընդհատ լինել տարածքում բավականին բարդ էր,- ասաց նա,- Մնք հասկացանք, որ միայն փողոց փակելու հարցը չի լուծվի, մեզ պետք են մասնագետների խորհուրդներ, մեզ պետք էր հասկանալ, արդյոք այն մանիպուլյացիան, որ երկրի ղեկավարն արեց, արդյոք այստեղ կա ինչ-որ կառչելու տեղ, թե դա ուղղակի աբսուրդ էր»:
Նա նաև հավելեց, որ բաղրամյանում անընդհատ նստելը հանգեցրել եր լճացած վիճակի, մինչդեռ պետք էր հասկանալ՝ պե՞տք է արդյոք աուդիտը, կամ պե՞տք է սուբսիդավորվի թանկացումը բյուջեից: Եվ այս հարցում, ըստ նրա, իրենց անհրաժեշտ է մասնագիտական աջակցություն:
Իսկ Արթուր Չիբուխչյանը նշեց, որ կարծիքները շատ են, թե իրենք բավարարվել ենք Սերժ Սարգսյանի խոստմամբ:
«Ես ուզում եմ ասել՝ մենք չենք բավարարվել, մենք չենք հրաժարվել փողոցային պայքարից, մենք մեր թիմով գնալու ենք Բաղրամյան, կանգնելու ենք ժողովրդի կողքին: Սակայն ընդլայնելու ենք պայքարը, գտնելու ենք այլ լուծումներ»,- ասաց նա:

Члены гражданской инициативы “Нет грабежу!” отрицают раскол в своих рядах 06/30/2015 13:24 | Актуальная тема
Никакого раскола в гражданской инициативе “Нет грабежу!” нет. Об этом заявил журналистам член гражданской инициативы Артур Кочарян.
Он пояснил, почему часть митингующих покинула проспект Баграмяна, а другая решила переместиться на площадь Свободы. По его словам, один из активистов движения Вагинак Шушанян попытался объяснить собравшимся, что они просто переводят борьбу в иную плоскость, одновременно сохраняя свои позиции на проспекте Баграмяна.
Один из членов координационного совета гражданской инициативы Софья Овсепян отметила, что одними лишь попытками блокировать улицу вопрос не решится и что им нужны рекомендации экспертов.
По ее словам, бессрочная сидячая забастовка на Баграмяна привела бы к застою, в то время как необходимо понять, нужен ли аудит или должны ли субсидироваться расходы, связанные с повышением тарифа из госбюджета. А для понимания этого, им нужна помощь специалистов.
В свою очередь другой активист – Артур Чибухчян заявил, что они не отказываются от уличной борьбы. Мы с нашей командой пойдем на проспект Баграмяна и будем рядом с народом.
“Мы собираемся расширить борьбу и найти другие решения”, -сказал он.
Участники акции протеста в воскресенье разделились на две лагеря.Часть из них переместилась на Площадь Свободы, однако большинство решило никуда уходить до выполнения своих требований.