Նախագահն ընդունել է Վրաստանի արդարադատության ու պատիժների կատարման և պրոբացիայի նախարարներին 06/26/2015 14:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի արդարադատության ու պատիժների կատարման և պրոբացիայի նախարարներ Թեա Ծուլուկիանիին և Գիորգի Մղեբրիշվիլիին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և նրանց մասնակցությամբ Երևանում կայացած հայ-վրացական իրավական համագործակցության առաջին ֆորումը: Գոհունակությամբ փաստելով, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը տարեցտարի խորանում է, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ դա լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար:
Այս համատեքստում Հանրապետության Նախագահը կարևորել է երկու երկրների իրավական ոլորտը ներկայացնող գերատեսչությունների միջև ձևավորված հարաբերությունները և հույս հայտնել, որ իրավական համագործակցության ֆորումը պարբերական բնույթ կկրի՝ իր ներդրումը բերելով հայ-վրացական բարեկամական կապերի առավել ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հիշյալ գերատեսչությունների կողմից քննարկվող հարցերը հիմնականում վերաբերում են այն խնդիրներին, որոնց հետ առնչվում են Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները, ուստի կարևոր է, որ դրանք երկկողմ քննարկումների, փորձի փոխանակման շնորհիվ արդյունավետ լուծումներ ստանան, և քաղաքացիներն զգան կատարված բարելավումները:
Հանդիպման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր անկեղծ զորակցությունն է հայտնել Վրաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ Թբիլիսիում տեղի ունեցած հեղեղումների ու տարերային աղետի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ Վրաստանի կառավարությունն ու Թբիլիսիի քաղաքային իշխանությունները կանեն ամեն հնարավորը՝ այդ աղետի հետևանքների շուտափույթ հաղթահարման համար: Հանրապետության Նախագահը Հայաստանի կողմից կրկին պատրաստակամություն է հայտնել՝ անհրաժեշտության դեպքում աջակցություն ցուցաբերել բարեկամ Վրաստանին:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է նաև, որ մեր երկիրը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց և Վրաստանի՝ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո նոր պայմաններում շարունակել հայ-վրացական միջպետական հարաբերությունները զարգացնել և խորացնել:
Նախարարներ Թեա Ծուլուկիանին և Գիորգի Մղեբրիշվիլին ընդգծել են, որ Հայաստանի արդարադատության նախարարի Վրաստան կատարած այցի ժամանակ երկու երկրների միջև իրավական ոլորտում ձևավորված համագործակցության ներկայիս ձևաչափը մտադիր են պահպանել և ֆորումը դարձնել ավանդական, փորձի փոխանակում իրականացնել ու զարգացնել համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների:

Президент Армении обсудил с грузинскими министрами перспективы сотрудничества в правовой сфере 06/26/2015   18:06  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в пятницу принял министра юстиции и министра по исполнению наказаний и пробации Грузии Тею Цулукиани и Георгий Мгебришвили. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян выразил удовлетворение высоким уровнем политического диалога и двустороннего сотрудничества в различных направлениях, которое с каждым годом углубляется. Президент подчеркнул, что это создает серьезные предпосылки для обозначения новых направлений партнерства.
В этом контексте глава государства отметил важность сформировавшихся между представляющими сферу юстиции ведомствами двух стран отношений и выразил надежду, что форум правового сотрудничества будет носить периодический характер, внося вклад в дальнейшее развитие и укрепление армяно-грузинских дружественных связей.
Серж Саргсян подчеркнул, что обсуждаемые указанными ведомствами вопросы в основном касаются тех задач, с которыми сталкиваются граждане Армении и Грузии, посему важно, чтобы они были эффективно разрешены посредством двусторонних обсуждений и обмена опытом, и граждане почувствовали улучшения.
Президент вновь выразил свою искреннюю поддержку дружественному народу Грузии в связи с разрушительным наводнением в Тбилиси, выразив надежду, что правительство Грузии и городские власти Тбилиси сделают все возможное для скорейшего преодоления последствий стихии. Глава государства также выразил готовность Армении в случае необходимости оказать содействие дружественному народу Грузии.
В ходе встречи Серж Саргсян также подчеркнул заинтересованность Армении в развитии и углублении армяно-грузинских межгосударственных отношений в условиях членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и подписания Грузией Соглашения об ассоциации с ЕС.
Тея Цулукиани и Георгий Мгебришвили отметили, что намерены сохранить сформированный формат сотрудничества в правовой сфере и развивать сотрудничество во благо двух дружественных стран.