Հայկական կողմին հանձնվելու փորձ արած ադրբեջանցի պայմանագրային զինծառայողների դիերը հայտնաբերվել են 06/25/2015 18:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանական իշխանությունների խնդրանքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, որպես անկախ միջնորդ, հայ-ադրբեջանական սահմանագծում աջակցել է ադրբեջանցի 2 պայմանագրային զինծառայողների դիերի փնտրման աշխատանքներին:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝ հավելելով, որ որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 2 դի և էվակուացվել:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ադրբեջանցի 3 պայմանագրային զինծառայողներ փորձել էին անցնել սահմանը և հանձնվել հայկական կողմին, սակայն նրանցից երկուսը զոհվել են, իսկ կիսամեռ երրորդին հակառակորդը կարողացել էր ետ տանել:
Մեր տեղեկություններով՝ մեծ է հավանականությունը, որ հակառակորդն ինքն է կրակ բացել իր զինծառայողների վրա՝ թիկունքից: Միաժամանակ, չի բացառվում նաև, որ նրանք զոհվել են արկի պայթյունի հետևանքով:
Սակայն ադրբեջանական մամուլը, անդրադառնալով դեպքին, չէր բացառել, զինծառայողների մոլորվելու հնարավորությունը:

Обнаружены тела азербайджанских военнослужащих-контрактников, пытавшихся сдаться армянской стороне 06/25/2015   18:54  |  Актуальная тема
Азербайджанская сторона при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК) предприняла на границе Азербайджана и Армении поиски, в результате которых обнаружила и эвакуировала тела двоих азербайджанских военнослужащих. Об этом “ФактИнфо” сообщила ответственная за коммуникационные программы армянской делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”,  трое азербайджанских военнослужащих-контрактников пытались пересечь границу и сдаться армянской стороне, однако двое из них погибли, а третьего, который был ранен, – противник смог увести.
Велика вероятность, что противник с тыла открыл огонь по своим же военнослужащим. При этом не исключено, что они подорвались на мине.
Однако азербайджанская пресса, комментируя инцидент, не исключала вероятность того, что военнослужащие заблудились.