Ժամանակն է, որ Ադրբեջանը նավթախավիարային իր վիրտուալ աշխարհից վերադառնա իրական աշխարհ 06/25/2015   17:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օրեցօր վատթարացող, ազատ անկման մեջ գտնվող իր միջազգային վարկանիշը Ադրբեջանը ապարդյուն փորձում է փրկել տարբեր միջազգային հարթակներում, փորձում է արդարացնել իր ավտորիտար վարչակարգը և մարդու իրավունքների ոտնահարումները Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առկայությամբ:
Չեխիայի ԱԳ նախարար Լյուբոմիր Զաորալեկի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար  Էդվարդ Նալբանդյանը՝ լրագրողներից մեկի խնդրանքով մեկնաբանելով ԵԽԽՎ-ում քննարկված՝  Ադրբեջանում ժողովրդավարության վիճակի մասին զեկույցում Ղարաբաղի վերաբերյալ անհեթեթ ձևակերպումները, որոնք վերջնական փաստաթղթում չեն ներառվել:
«Դրա վառ օրինակներից էր այն փորձը, որը կատարվեց Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ձեր հիշատակած բանաձևի հետ կապված:
Բայց Ադրբեջանը ձախողվեց թե՛ մեկ և թե՛ մյուս հարցում: Ակնհայտ է դառնում, որ ադրբեջանական նավթադոլարների օգտագործումը սրտխառնոց է սկսել առաջացնել, և մի շարք պատգամավորներ իրենց քննադատությունը և իրենց անհամաձայնությունը հայտնեցին այդ մոտեցման հետ: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանը նավթախավիարային իր վիրտուալ աշխարհից վերադառնա իրական աշխարհ:
Դա օգտակար կլինի առաջին հերթին Ադրբեջանի համար, որպեսզի նա առավել մեկուսացման մեջ չհայտնվի միջազգային ասպարեզում»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Глава МИД Армении порекомендовал Азербайджану вернуться из виртуального нефте-икорного мира в реальность 06/25/2015   17:46  |  Актуальная тема
Азербайджан безрезультатно пытается спасти свою находящуюся в состоянии свободного падения репутацию на различных международных площадках, пытается оправдать свой авторитарный режим и нарушение прав человека наличием нагорно-карабахской проблемы. Об этом заявил министр иностранных Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции со своим чешским коллегой Любомиром Заоралеком, комментируя по просьбе одного из журналистов принятую во вторник резолюцию ПАСЕ по Азербайджану.
Ярким примером последнего является ситуация с резолюцией „Функционирование демократических институтов в Азербайджане” в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). Азербайджан потерпел фиаско как в первом, так и во втором вопросах.
“Стало очевидным, что “использование азербайджанских нефтедолларов стало вызывать тошноту. Настало время вернуться из виртуального нефте-икорного мира в реальность, что будет полезно в первую очередь Азербайджану во избежание дальнейшей изоляции со стороны международного сообщества”, - отметил Налбандян в четверг на пресс-конференции.