Ադրբեջանական 3 պայմանագրային զինծառայողներ ապարդյուն փորձել են հանձնվել հայկական կողմին 06/24/2015   17:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ադրբեջանական 3 պայմանագրային զինծառայողներ փորձել են անցնել սահմանը և հանձնվել հայկական կողմին, սակայն նրանցից երկուսը զոհվել են, իսկ կիսամեռ երրորդին հակառակորդը կարողացել է ետ տանել:
Մեծ է հավանականությունը, որ հակառակորդն ինքն է կրակ բացել իր զինծառայողների վրա՝ թիկունքից: Միաժամանակ, չի բացառվում նաև, որ նրանք զոհվել են արկի պայթյունի հետևանքով:
Մեր տեղեկություններով՝ հակառակորդի պայմանագրային զինծառայողների դիերը գտնվում են և հայկական, և ադրբեջանական կողմերի համար անհասանելի տեղում, այսինքն՝ դիերը ոչ մի կողմը չի կարողանում դուրս բերել:
Նախօրեին ադրբեջանական մամուլը, անդրադառնալով դեպքին, չէր բացառել զինծառայողների մոլորվելու հնարավորությունը, ինչի վերաբերյալ իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում էր կատարել ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Վերջինս նշել էր, որ Միջազգային կարմիր խաչի կոմիտեի  երևանյան գրասենյակը դիմել է ՀՀ ՊՆ-ին՝ խնդրելով երաշխիքներ, որպեսզի Տավուշի մարզի Վազաշեն գյուղի սահմանահատվածի դիմաց գտնվող ադրբեջանական զինված ուժերի մերձդիրքային հատվածից դուրս բերվեն ականային հավանական վիրավորումներ ստացած երկու ադրբեջանցի զինծառայողների մարմինները:

Минобороны Армении опровергло информацию о переходе троих азербайджанских военных на армянскую сторону 06/24/2015 17:38 | Актуальная тема
По сведениям “ФактИнфо”, трое азербайджанских военнослужащих-контрактников пытались пересечь границу и сдаться армянской стороне, однако двое из них погибли, а третьего, который был ранен, – противник смог увести.
Велика вероятность, что противник с тыла открыл огонь по своим же военнослужащим. При этом не исключено, что они подорвались на мине.
По сведениям ИА “ФактИнфо”, тела погибших находятся в недоступном как для армянской, так и азербайджанской сторон месте.
Министерство обороны Армении не исключает, что азербайджанские военнослужащие могли заблудиться. Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны РА Арцрун Ованнисян, комментируя публикации азербайджанских СМИ.
Ованнисян отметил, что ереванский офис Красного Креста обратился в министерство обороны Армении с просьбой предоставить гарантии того, чтобы из полосы у позиций азербайджанских ВС возле пограничного участка села Вазашен Тавушской области РА были вынесены тела двух азербайджанских военнослужащих, возможно получивших ранения при взрыве мины. Гарантии Минобороны Армении были предоставлены сразу же, однако процесс так и не был начат.
Армянская сторона также сообщила, что какие-либо азербайджанские военнослужащие не пересекали границу Армении.