Պռոշյանի գյուղապետի սպանության գործով մեղադրյալ Արայիկ Պետրոսյանի մասով քրեական գործի վարույթը կարճվել է 06/24/2015 11:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանության փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրյալ Արայիկ Պետրոսյանի մասով քրեական գործի վարույթը կարճվել է՝ ապացույցների անբավարարության հիմքով:
Արայիկ Պետրոսյանի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը և նշեց, որ նախաքննական մարմինը դեռևս որոշումն իրենց չի տրամադրել և որ կարծիք կարող են հայտնել միայն որոշումն ստանալուց հետո:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան Պռոշյանի գյուղապետը սպանվել էր գյուղապետարանի շենքի դիմաց՝ հրազենային կրակոցի հետևանքով: Հրաչ Մուրադյանի սպանության կասկածանքով նույն օրը ձերբակալվել էր Պռոշյան գյուղի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանը:
Դեկտեմբերի 25-ին նախաքննության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ` Արայիկ Պետրոսյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու որոշումը չեղյալ էր համարվել` գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանության առնչություն ունենալու հիմքերի չհաստատվելու հիմնավորմամբ:
Արայիկ Պետրոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ սպանությունը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավորի՝ կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:

Производство по уголовному делу об убийстве главе армянского села Прошян в части, касающейся обвиняемого Араика Петросяна, прекращено 06/24/2015   11:26  |  Актуальная тема
Производство по уголовному делу об убийстве старосты армянского села Прошян Грача Мурадяна в части, касающейся обвиняемого Араика Петросяна, прекращено за недостаточностью улик.
Эту информацию в беседе с “Фактинфо” подтвердил адвокат Араика Петросяна - Норайр Норикян . Он также отметил, что следствие пока не предоставило им копию решения, после получения которого выскажет свою точку зрения.
Ему было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 104(Убийство лица или его близких в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА
25 декабря решением прокурора, осуществляющего надзор за ходом предварительного следствия, постановление о применении в отношении Араика Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу было изменено в связи с недостаточностью оснований, подтверждающих его причастность к убийству сельского старосты Прошяна Грача Мурдяна. А. Петросяна освободили из-под стражи под подписку о невыезде.
17:49 20/02/2014  |  Криминальная хроникаАраик Петросян продолжает оставаться в статусе обвиняемого по делу об убийстве Грача Мурадяна
16:42 07/01/2014  |  Актуальная темаПока еще не прекращено уголовное преследование против Араика Петросяна, подозреваемого в убийстве главы села Прошян — адвокат