Սահմանադրության նախագծում երդվյալ ատենակալների ինստիտուտ նախատեսված չէ 06/22/2015 13:09 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրության ներկայացված նախագծում երդվյալ ատենակալների ինստիտուտը նախատեսված չէ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտնեց Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Վարդան Պողոսյանը:
Մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ սահմանադրագետն այս պահի դրությամբ չցանկացավ շատ մանրամասնել, թե հանձնաժողովն ինչպիսի դիրքորոշման է հանգել երկաստիճան դատական համակարգին վերադառնալու հնարավորության հարցի շուրջ, քանի որ այդ հարցը հանձնաժողովում դեռ քննարկման փուլում է:
«Բայց այդ հարցին կարող եմ ուղղակի պատասխանել, որ ներկայացված նախագծում խոսքը գնում է գործող դատարանակազմության պահպանման մասին, այսինքն՝ եռաստիճան համակարգի մասին»:
Վ.Պողոսյանը նշեց նաև, որ նախագծում որոշակի հստակ ֆունկցիոնալ սահմանումները ցույց են տալիս, թե որը պետք է լինի յուրաքանչյուր ատյանի առաքելությունը:

Института присяжных заседателей в проекте реформирования Конституции Армении не предусмотрено 06/22/2015   13:55  |  Актуальная тема
Института присяжных заседателей в проекте реформирования Конституции Армении не предусмотрено. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сообщил член Специализированной комиссии по конституционным реформам, специалист по конституционному праву Вардан Погосян.
Он при этом не стал разглашать позицию Спецкомиссии в вопросе возможного возврата к двухступенчатой судебной системе, поскольку данный вопрос еще в стадии обсуждения.
“Могу лишь прямо сказать, то в представленном проекте речь идет о сохранении действующей судебной структуры, то есть трехступенчатой системы”, - отметил он.