Ալաշկերտ մանկապարտեզում գրեթե ամենուրեք են հայտնաբերվել աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ 06/20/2015   16:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է Արմավիր մարզի Ալաշկերտ համայնքի մանկապարտեզի սաների թունավորման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում՝ պարզելու երեխաների թունավորման պատճառները, եղանակը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2015թ. մայիսի 8-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում Արմավիրի մարզի Ալաշկերտ համայնքից Արմավիրի ԲԿ-ի ինֆեկցիոն բաժանմունք է հոսպիտալացվել 6, այնուհետև` 5 երեխա, և բոլորի մոտ եղել են նույն ախտանշանները` լուծ, փսխում, ջերմություն, ընդհանուր թուլություն։
Երեխաների նկատմամբ նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ: Ստացված եզրակացությունների համաձայն՝ մանկապարտեզի սաների մոտ ախտորոշվել է «Սուր աղիքային ինֆեկցիա անհայտ ծագման, գաստրոէնտերոկոլիտիկ տարբերակ, միջին ծանրության ձև», որն առողջությանը պատճառել է թեթև վնաս:
Նախաքննության ընթացքում մանկապարտեզում առկա բոլոր տեսակի սննդամթերքներից և ջրից վերցվել են նմուշներ, նշանակվել է դատասննդային փորձաքննություն, որի եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել:
12.06.2015թ. ՀՀ ԱՆ «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացվել է 11.05.2015 թվականից մինչև 15.05.2015 թվականն ընկած ժամանակահատվածում մանկապարտեզում իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները:
Համաձայն մանրէակրության, վարակակրության վերաբերյալ վարակի հետ շփված անձանց շրջանում անցկացված հետազոտության արձանագրությունների` երեխաներից մի քանիսի մոտ հայտնաբերվել է «Կլեբսիելա», իսկ մյուսների մոտ «Շիգելլա զոնե»:
Խոհանոցում կատարված հետազոտության արձանագրության համաձայն՝ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ (ԱՑԽՄ) են հայտնաբերվել սառնարանի միջից, պանրի և կարագի ամաններից, մաքուր ափսեներից, բաժակներից, գդալներից և դանակներից, կտրատած տավարի մսից, փլավի կաթսայից, խոհարարի ձեռքերից, հագուստից և խալաթից:
Քննություն է տարվում՝ պարզելու վարակի առաջացման աղբյուրը, տարածման եղանակը,   նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների սննդի կազմակերպմանը ներկայացվող հիգիենիկ պահանջների, սանիտարական կանոնների և նորմերի պահպանման համար պատասխանատու անձանց շրջանակը։

Бактерии группы кишечной палочки обнаружены на кухонных принадлежностях в детсаду в армянском Алашкерте 06/20/2015   18:06  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту отравления воспитанников детского сада села Алашкерт Армавирской области.Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
В период с 8-го по 10-е июня с.г. в инфекционное отделение армавирского медцентра из общины Алашкерт Армавирской области было госпитализировано сначала 6, а затем 5 детей. У всех пациентов наблюдались аналогичные симптомы: диарея, рвота, температура, общая слабость.
Согласно заключениям судебно-медицинских экспертиз, у воспитанников детского сада диагностировали “острую кишечную инфекцию неизвестного происхождения, гастроэнтероколитической формы средней тяжести”, причинившую легкий вред здоровью.
В ходе предварительного следствия были взяты на анализ образцы  продуктов питания и воды, назначена судебная экспертиза пищевых продуктов, заключение которой пока не получено.
12 июня из ГНКО “Национальный центр контроля и профилактики заболеваний” Министерства здравоохранения РА пришли результаты лабораторного исследования, проведенного в детском саду в период с 11 по 15 мая с.г.
Микробиологическое исследование, проведенное среди лиц, контактировавших с источником инфекции, выявило у детей “клебсиелу” и “ шигеллу Зонне”.
Согласно протоколам исследования образцов, взятых с кухонных принадлежностей, бактерии группы кишечной палочки были обнаружены в холодильнике, на тарелках для сыра и масла, чистой посуде, стаканах, ложках и ножах, кусках говядины, котле для плова, руках, одежде и халате повара.
“Ведется следствие для установления источника инфекции, путей ее распространения, а также круга лиц, ответственных за соблюдение гигиенических требований к организации питания детей в дошкольных учебных заведениях, и санитарных правил и норм.Информация о результатах предварительного следствия будет предоставлена дополнительно”, - говорится в сообщении СК.