Թուրքերն անհանգստացած են Բելգիայի վարչապետի` Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումից 06/19/2015   15:59  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Բելգիայի վարչապետի կողմից 1915-17թթ. հայերի զանգվածային կոտորածները ցեղասպանություն որակելը հերթական տագնապն ու անհանգստությունն է առաջացրել թուրքական լրատվամիջոցներում:
Էլեկտրոնային լրատվամիջոցների մեծ մասը թեման լուսաբանող հոդվածները  վերնագրել է «Բելգիայի վարչապետն նույնպես ասաց` ցեղասպանություն»:
Թուրքական «Yeniasya» կայքը, անդրադառնալով այս թեմայով բելգիական «La Soir»-ում հրապարակված լուրին,  հիշեցրել է նաև, որ ապրիլին էլ Բելգիայի արտգործնախարարն էր կիրառել ցեղասպանություն եզրաբառը:
«La Soir»-ում հրապարակված լուրում նշվում է, որ Բելգիայի վարչապետ Շարլ Միշելը հունիսի 18-ին խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում իր կառավարության անունից Օսմանյան կայսրությունում մեկ դար առաջ երիտթուրքերի կողմից կազմակերպված հայերի ջարդերն անվանել է ցեղասպանություն:
«Ես կարծում եմ, որ 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն: Դա նաև Բերլգիայի կառավարության դիրքորոշումն է»,- հայտարարել է վարչապետը` պատասխանելով Ֆլամանդական ժողովրդական շարժման պատվավոր նախագահ, պատգամավոր, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակ Փիթեր դե Ռուվերի` այս թեմայի վերաբերյալ  հարցին:
Նշենք, որ Բելգիայի սենատը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել դեռևս 1998 թվականին:
14:01 28/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԴեմիրթաշին քննադատում են Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու համար
15:44 23/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԲեռլինում թուրքերը փորձել են խանգարել թուրքական դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող հայերին

Турки запаниковали из-за заявления премьера Бельгии, назвавшего события 1915 года в Османской империи Геноцидом 06/19/2015   16:21  |  Международные новости
Вчерашнее заявление премьер-министра Бельгии Шарля Мишеля, назвавшего события 1915 года в Османской империи Геноцидом, вызвало очередную панику в турецких СМИ, передает Ermenihaber.am.
Многие из статей на эту тему вышли под заголовком: ”Премьер Бельгии тоже сказал “геноцид””.
Турецкий портал «Yeniasya» со ссылкой на информацию, опубликованную на сайте бельгийского издания «La Soir»,напомнил о том, что еще в апреле глава МИД Бельгии употребил термин “геноцид”.
По информации бельгийской газеты Le Soir, премьер-министр Бельгии Шарль Мишель от имени бельгийского правительства охарактеризовал события 1915 года в Османской империи как “геноцид”.
“Считаю, что произошедшие в 1915-1917 гг. в Османской империи трагические события должны быть квалифицированы как геноцид. Такова и позиция правительства Бельгии”, – заявил бельгийский премьер в ответ на вопрос депутата, почетного председателя Фламандского народного движения, автора резолюции о признании Геноцида армян Питера де Рувера о позиции правительства.
Напомним, Сенат Бельгии принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян в 1998 году.
09:14 08/05/2015  |  Актуальная тема Турция отозвала своего посла из Люксембурга из-за резолюции о Геноциде армян