Արմավիրի մարզում 2 օրվա ընթացքում արձանագրվել է աղիքային վարակի 16 դեպք՝ 1-ը մահվան ելքով 06/19/2015   11:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արմավիրի մարզում հունիսի 16-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է աղիքային վարակի 16 դեպք, որից 1-ը՝ Ջրաշեն համայնքից` մահվան ելքով, 1-ը՝ նորապատ համայնքից. երեխան հոսպիտալացվել է «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ:
Ինչպես տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից՝ հունիսի 18-ի դրությամբ Արմավիրի բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքում փաստացի առկա է 14 հիվանդ, որից 13-ը` 0-18 տարեկան երեխաներ: Նրանց վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության, ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ:
Համաճարակաբանական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ դեպքերը համաճարակաբանորեն կապված չեն միմյանց հետ: Տնային օջախներից վերցված ջրային նմուշներում շեղումներ չկան:
Ընդգծենք, որ համաճարակաբանական հսկողությունը կրկնապատկվել է: Հաշվի առնելով վերոնշյալ դեպքերի շուրջ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը ևս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ Հայաստանում համաճարակային իրավիճակ չկա:
Աղիքային վարակներից խուսափելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է բնակչությանը խստորեն հետևել անձնական հիգիենայի կանոններին, սննդակարգում օգտագործելուց առաջ մանրակրկիտ լվանալ մրգերը, բանջարեղենը և այլն:
Մսեղիքն օգտագործել միայն պատճաշ եփելուց հետո, սննդամթերքը պահպանել միայն սառնարանային պայմաններում: Խուսափել կրեմային հրուշակեղեն օգտագործելուց, չսնվել պատահական վայրերում: Աղիքային գանգատների առկայության դեպքում չզբաղվել ինքնաբուժմամբ և դիմել բժշկական օգնության:

16 случаев заражения кишечной инфекцией, один из которых со смертельным исходом, зафиксированы за последние два дня в армянском Армавире 06/19/2015 11:44 | Актуальная тема
16 случаев заражения кишечной инфекцией, один из которых – в общине Джрашен – со смертельным исходом, зарегистрированы в период с 16-го по 18-е июня в Армавирской области Армении. Среди пациентов - малолетний ребенок из села Норапат, который был госпитализирован в ереванский медцентр “Святая Богоматерь”.
Как сообщает Министерство здравоохранения Армении, по состоянию на 18 июня в инфекционное отделение армавирского медцентра поступило 14 больных, из которых 13 – дети в возрасте от 0-18 лет. Состояние их здоровья оценивается как легкое и средней тяжести, наметилась положительная динамика к выздоровлению.
Эпидемиологические исследования не выявили взаимосвязи между вышеупомянутыми случаями. Отклонений в образцах воды, взятых в домашних хозяйствах, не обнаружено.
“Эпидемиологический надзор удвоен. С учетом широкого общественного резонанса, вызванного вышеупомянутыми случаями, напоминаем, что в Армении эпидемиологической ситуации нет”, - говорится в сообщении.
“Во избежание кишечных инфекций Минздрав Армении призывает население строго соблюдать правила личной гигиены и перед употреблением фруктов, овощей и других продуктов в пищу тщательно их промыть. Мясную продукцию следует употреблять только после надлежащей термической обработки, а готовые продукты хранить только в холодильнике, избегать употребления в пищу кондитерских изделий с кремом, не питаться в случайных местах. При возникновении жалоб на кишечные расстройства обратиться за помощью к врачу и не заниматься самолечением”, - рекомендует Минздрав.