ԱԳ նախարարը՝ Չիրագովի հայցով ՄԻԵԴ-ում կայացված որոշման մասին ադրբեջանական մեկնաբանությունների վերաբերյալ 06/18/2015   15:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը ներկայացնում է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պատասխանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին:
Հարց. Պարոն նախարար, ի՞նչ կասեք Չիրագովի հայցով ՄԻԵԴ-ում կայացված որոշման մասին ադրբեջանական մեկնաբանությունների վերաբերյալ։
Էդվարդ Նալբանդյան. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի շրջանակներում, կամ հովանու տակ, կամ միջնորդությամբ չէ, որ ընթանում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման բանակցությունները։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը միջագզային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափն է, որը զբաղվում է հիմնահարցի կարգավորմամբ։
Չիրագովի հայցով կայացված որոշումը վերաբերում է անհատական դատական գործին, որը չի կարող ազդել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վրա։
Ադրբեջանի կողմից վերոհիշյալ որոշման շահարկումը կարող է միայն վնաս հասցնել խաղաղ հանգուցալուծման ջանքերին։
Փախստականների և տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունքի հետ կապված հարցերը բանակցային գործընթացի բաղկացուցիչ մաս են կազմում, դրանք կարող են լուծում ստանալ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման արդյունքում։ Այս մասին նշվում է նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ եռանագահող երկրների ղեկավարների կողմից արված հայտնի հայտարարություններում։

Решение ЕСПЧ по иску Чирагова не может повлиять на переговорный процесс по урегулированию карабахской проблемы – глава МИД Армении 06/18/2015   15:52  |  Актуальная тема
Решение ЕСПЧ по иску Чирагова касается индивидуального судебного дела, который не может влиять на переговорный процесс по урегулированию карабахской проблемы. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос радиостанции “Азатутюн” по поводу азербайджанских комментариев относительно решения ЕСПЧ по иску Чирагова.
По его словам, спекуляция Азербайджана по поводу этого решения может только нанести вред усилиям по мирному урегулированию.
“Переговоры по разрешению нагорно-карабахской проблемы проходят ни в рамках, ни под эгидой, ни при посредничестве Европейского суда по правам человека. Сопредседательство Минской группы ОБСЕ является единственным имеющим международный мандат форматом, который занимается урегулированием проблемы”, - сказал Эдвард Налбандян, передает в четверг пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Налбандян также отметил, что вопросы, касающиеся права беженцев и перемещенных лиц на возврат, являются составной частью переговорного процесса, они могут быть разрешены в результате всеобъемлющего урегулирования проблемы. Об этом, как напомнил глава МИД Армении, отмечается также в общеизвестных заявлениях Президентов стран-сопредседателей по урегулированию карабахской проблемы.
Напомним, ранее представитель правительства Армении в Евросуде, генеральный прокурор РА Геворк Костанян в интервью специальному корреспонденту Panorama.am указал на важное положение в вердикте, согласно которому ЕСПЧ воздержался от обращения к вопросу о статусе карабахского конфликта с учетом того, что площадкой для решения данной проблемы выступает формат Минской группы ОБСЕ.