Ավետիսյանների սպանության գործով նախաքննությունը, ըստ ամենայնի, գնում է դեպի ավարտական փուլ. Միհրան Պողոսյան 06/18/2015 12:09 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանության գործով տուժող կողմը սպասում է դատաձգաբանական, դատահետքաբանական ու դատանյութագիտական համալիր փորձաքննության ավարտին, սպասվում են նաև մի քանի այլ փորձաքննությունների եզրակացություններ, սակայն առաջնային նշակություն ունի համալիր փորձաքննության սպասվող եզրակացությունը:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ պարզաբանելով, որ համալիր փորձաքննությունը, մասնավորապես, պետք է տա պատասխաններ` տուժողների ու կրակողի տեղակայումների, արձակված այս կամ այն գնդակն ինչ արգելապատնեշի է դիպել կամ չի դիպել և այլն:
Համալիր փորձաքննության արդյունքներով պայմանավորված` հնարավոր է, որ տուժող կողմը որոշակի միջնորդություններ կներկայացնի, սակայն, ըստ Միհրան Պողոսյանի, միջնորդություններ կներկայացվեն նախաքննության ավարտից հետո՝ քրեական գործի նյութերին ծանոթանալուց հետո:
Մ.Պողոսյանը նշեց, որ դատելով հայկական կողմից տարվող նախաքննության ընթացքից՝ կարելի է եզրակացնել, որ նախաքննությունը գնում է դեպի ավարտական փուլ, սակայն որքան կտևի այդ փուլը՝ մեկ, թե երկու ամիս, ոչ ոք չի կարող ասել:
Մամուլի հրապարակումներից կարելի է դատել նաև, որ ռուսական կողմի նախաքննությունը ևս դեպի նույն այդ ավարտական փուլն է գնում:

Предварительное следствие по уголовному делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри близится к завершению - адвокат 06/18/2015 12:33 | Актуальная тема
Предварительное следствие по уголовному делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри близится к завершению. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сообщил представитель правопреемника потерпевших, адвокат Мигран Погосян.
Потерпевшая сторона дожидается результатов комплексной судебно-баллистической, судебно-трасологической и судебно-материаловедческой и ряда других экспертиз.
Комплексная экспертиза, по словам адвоката, должна дать ответы на вопросы, связанные с определением местоположений потерпевших и стрелявшего и т.д.
Возможно, что потерпевшая сторона подаст ходатайства в связи с комплексной экспертизой, однако, как отметил Мигран Погосян, прошения будут поданы после завершения предварительного следствия и ознакомления с материалами уголовного дела.
М. Погосян отметил, что, судя по ходу расследования, проводимого армянской стороной, можно заключить, что следствие близится к завершению, но никто не может назвать точную дату завершения.
Согласно муссируемой в прессе информации, можно утверждать, что расследование, проводимое российской стороной, также близится к концу.