Արտերկրում բուժման կարիք ունեցող զինծառայողների բուժօգնությունը կկազմակերպվի պետական միջոցներով 06/18/2015   11:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ միաձայն՝ 103 «կողմ» ձայներով, երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը, որը վերաբերում է օտարերկրյա պետությունում բուժման կարիք ունեցող զինծառայողների բուժօգնությունը պետական միջոցներով կազմակերպելուն:
Ընդ որում՝ օրենքի գործողությունը տարածվում է նաեւ մինչև դրա ուժի մեջ մտնելը ծագած հարաբերությունների վրա:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանի եւ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած օրինագծով նախատեսվում է, որ ՀՀ-ից դուրս զինծառայողի բուժման, կեցության եւ ճանապարհածախսի գումարը հատկացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` կառավարության սահմանած կարգով եւ պայմաններով:
Օտարերկյա պետությունում բուժման, ճանապարհածախսի եւ կեցության գումարը պետական միջոցների հաշվին հոգալու իրավունքից օգտվում են մարտական հերթապահություն իրականացնելիս կամ առաջնագծում ծառայողական պարտականություններ կատարելիս վնասվածք կամ խեղում կամ դրանց հետեւանքով հիվանդություն ստացած զինծառայողները: Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ ստացած վնասվածքը կամ խեղումը կամ դրանց հետեւանքով ծագած հիվանդությունը դիտավորությամբ ինքն իրեն վնաս պատճառելու հետևանք է:
Այն դեպքերում, երբ զինծառայողի բուժումն օտարերկրյա պետությունում կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ուղեկցող անձի ներկայություն, հատուցվում է նաեւ ուղեկցող անձի ճանապարհածախսը եւ կեցությունն օտարերկրյա պետությունում:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո 2 ամսվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կսահմանի զինվորական ծառայության ընթացքում զինծառայողի ստացած վնասվածքն արտերկրում բուժման, ինչպես նաեւ ճանապարհածախսի եւ կեցության գումար հատկացնելու կարգն ու պայմանները:

Парламент Армении принял законопроект об организации лечения военнослужащих за рубежом за счет госсредств 06/18/2015 11:24 | Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг приняло во втором и окончательном чтении законопроект о внесении дополнения в закон РА “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей”, которое касается организации лечения нуждающихся в медицинской помощи военных за рубежом за счет государственных средств.
За принятие документа проголосовали 103 депутата.
Законопроектом, авторами которого являются депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян и независимый парламентарий Эдмон Марукян, предлагается закрепить положение, согласно которому лечение военнослужащего проводится за рубежом в случае невозможности его обследования и лечения в клиниках, действующих на территории Армении.
Правом на лечение и проживание за рубежом за счет средств госбюджета могут воспользоваться военнослужащие, получившие ранения, увечья или возникшие вследствие этого заболевания при несении боевого дежурства или при исполнении обязанностей военной службы на передовой. Исключение составляют случаи, когда ранения, увечья или возникшие вследствие этого заболевания – результат совершенного ими умышленного беззакония.
Расходы на перелет и проживание за границей возмещаются также сопровождающему военнослужащего лицу в случаях, если требуется присутствие последнего при организации лечения.